O walce z dopingiem w BCC

W miniony czwartek miałem przyjemność poprowadzić spotkanie Komisji Sportu i Turystyki Business Centre Club na temat zbliżających się zmian prawnych i nowej ustawie o zwalczaniu dopingu w sporcie. W spotkaniu uczestniczyli m.in. prof. Grzegorz Masłowski, prof. Eugeniusz Moczuk i prof. Tomasz Ruman z Politechniki Rzeszowskiej, przy której tworzone jest jedno z najbardziej nowoczesnych laboratoriów, a także dyr. Michał Rynkowski z Komisji do Zwalczania Dopingu w Sporcie.

Jak wiadomo, ustawa jest już w sejmie, po pierwszym czytaniu, w podkomisji nadzwyczajnej i wszystko wskazuje na to, że wejdzie w czerwcu/lipcu tego roku. To, że będzie to odrębny akt prawny (odrębna ustawa) to bardzo dobrze patrząc na ramy dotychczasowej regulacji w ustawie o sporcie. Wielokrotnie już pisaliśmy, że powstanie państwowa osoba prawna Polska Agencja Antydopingowa „POLADA” , że kontrolerzy podczas pełnienia obowiązków służbowych będą korzystać z ochrony przewidzianej dla funkcjonariuszy publicznych oraz, że z Agencją będzie ściśle współpracować Policja, Służba Celna, Straż Graniczna, Żandarmeria Wojskowa oraz Prokuratura.

Osobom podejrzanym też należy się obrona i zachowanie równości postepowania. Za chwilę będziemy mieć potężną „machinę antydopingową”, więc warto już teraz pracować nad tym, by sportowiec mógł się wspierać w badaniach w alternatywnych laboratoriach i by opłaty nie stanowiły barier w podejmowaniu prawa do obrony. Tylko takie myślenie jest sprawiedliwe i uosabia państwo prawa.

Zdjęcie ze spotkania (fot. BCC).

lobbing dla sportuprawosportowedsmmediacje w sporcie
Przypnij

Porada prawna online - bez wychodzenia z domu!

Wypełnij i wyślij formularz a przygotujemy dla Ciebie profesjonalną opinię prawną.

Dodaj załączniki
Zapytaj prawnika