Co by było gdyby?

Kilka dni temu władze ligi NBA ukarały trenera koszykarzy Denver Nuggets, Georga Karla odsunięciem od dwóch spotkań za krytykowanie arbitrów podczas meczu. W wyniku tej decyzji zespół z Denver będzie musiał poradzić sobie w dwóch najbliższych meczach bez jego pomocy.
Sytuacja, w której trener nie może uczestniczyć w meczu swojej drużyny możliwa jest również w PLK. Według obowiązujących przepisów może do tego dojść zarówno na podstawie Oficjalnych przepisów gry w koszykówkę wydanych przez FIBA, jak również na podstawie Regulaminu rozgrywek PLK S.A. i jego przepisów dyscyplinarnych. Zaczynając rozważania od pierwszego ze wskazanych aktów trzeba zwrócić uwagę na art. 37, który zatytułowano „Faul dyskwalifikujący”. Faulem dyskwalifikującym jest dla trenera jego rażąco niesportowe zachowanie bądź inne zachowanie ściśle wskazane w omawianym przepisie (art. 37.1.1). Zostaje on za taki faul odesłany do szatni swojej drużyny, gdzie pozostanie przez czas trwania meczu lub, jeżeli będzie wolał, opuści budynek (art. 37.2.2). Podczas spotkania trenera zastąpi jego asystent wpisany do protokołu meczu, lub kapitan drużyny, jeżeli asystenta trenera do protokołu meczu nie wpisano (art. 37.1.5). Co do przepisów PLK, to tematykę tą reguluje § 53 ust. 3 pkt 1 Regulaminu rozgrywek PLK, który nakłada na trenera karę zawieszenia (dyskwalifikacji) w przypadku niesportowego zachowania się przed, w czasie lub po zawodach (kara zawieszenia na okres do 3 miesięcy) lub w przypadku niesportowego zachowania się trenera przed w czasie lub po zawodach, związane z naruszeniem nietykalności cielesnej bądź innym czynnym znieważaniem zawodnika, trenera, działacza drużyny przeciwnej (za które nałożona może zostać kara zawieszenia od 1 spotkania do 12 miesięcy) oraz takie samo działanie w stosunku do sędziego i komisarza technicznego (za które przewidziano karę z wyższą górną granicą orzekania, tj. do 24 miesięcy).
Odnosząc się do NBA i wspomnianej kary odsunięcia od dwóch spotkań trenera za krytykowanie sędziów podczas meczu, wskazać można, iż w Polsce kara za takie naruszenie mogłaby zostać (z § 53 ust. 3 pkt 1 lit. c) orzeczona w takiej samej wysokości.

Powyższa publikacja ma charakter archiwalny, stan prawny od czasu wydania publikacji mógł się zmienić.
Po aktualne informacje z zakresu prawa zapraszamy na naszego bloga oraz facebooka.

lobbing dla sportuprawosportowedsmmediacje w sporcie
Przypnij

Porada prawna online - bez wychodzenia z domu!

Wypełnij i wyślij formularz a przygotujemy dla Ciebie profesjonalną opinię prawną.

Dodaj załączniki
Zapytaj prawnika