Obywatele świata

Zbliżający się wielkimi krokami koniec okna transferowego – przypadający w DBE na połowę lutego – skłania działaczy do ostatecznego kontraktowania zawodników. Niestety dla nich, istnieją w tej mierze pewne ograniczenia wynikające bezpośrednio z regulaminów PLK S.A. Dla przypomnienia wskażę, iż § 22 Regulaminu rozgrywek PLK S.A. stanowi, iż drużyna zobowiązana jest do posiadania w każdym meczu nie mniej niż 10 i nie więcej niż 12 zawodników (ust. 1). W każdej chwili podczas meczu na boisku musi z kolei przebywać co najmniej jeden zawodnik z polskim obywatelstwem, a do protokołu meczowego powinno być wpisanych co najmniej czterech zawodników z obywatelstwem polskim i co najwyżej trzech zawodników z USA (ust. 2).
Co w związku z tym z zawodnikami, którzy posiadają podwójne obywatelstwo? Znane są przecież przypadki zawodników posiadających dwa paszporty. Co więcej, naturalizacja na potrzeby sportu jest – bez względu na swój wydźwięk moralny – coraz częstsza. Pod uwagę weźmiemy zarówno graczy posiadających podwójne obywatelstwo, w tym polskie oraz graczy z dwoma – poza polskim – innymi obywatelstwami.
Co do pierwszej sytuacji, wskazać trzeba na ustawę z dnia 15 lutego 1962 r. o obywatelstwie polskim. Według jej art. 2, obywatel polski w myśl prawa polskiego nie może być równocześnie uznawany za obywatela innego państwa. Oznacza to, iż zawodnik posiadający dwa paszporty – dajmy na to polski i amerykański, gdyż przykład takiego gracza odnajdujemy w DBE – uważany jest za zawodnika z obywatelstwem polskim i żadnym innym.
Jeśli natomiast zawodnik jest cudzoziemcem (nie posiada polskiego obywatelstwa) będącym obywatelem dwóch lub więcej państw traktuje się go jako obywatela tego państwa, którego dokument podróży stanowił podstawę wjazdu na terytorium RP (art. 5 ustawy z dnia 13 czerwca 2003 r. o cudzoziemcach).Niektórzy zawodnicy DBE posiadają podwójne obywatelstwo – inne niż polskie. W odniesieniu do rozgrywek DBE – a zgodnie z polskim prawem – trzeba byłoby zbadać, którego kraju paszport przedstawili oni podczas wjazdu na terytorium RP. Dopiero ten fakt pozwoliłby stwierdzić stosunek zawodników do obowiązku klubu wynikającego ze wskazanego § 22 ust. 2 Regulaminu rozgrywek PLK S.A.

TOMASZ DAUERMAN

* Autor jest radcą prawnym specjalizującym się w zagadnieniach sportowych. Ewentualne pytania proszę kierować na adres: info@dauerman.com.pl, tel. (+71) 79 47 784, fax (+71) 79 47 785

Powyższa publikacja ma charakter archiwalny, stan prawny od czasu wydania publikacji mógł się zmienić.
Po aktualne informacje z zakresu prawa zapraszamy na naszego bloga oraz facebooka.

lobbing dla sportuprawosportowedsmmediacje w sporcie
Przypnij

Porada prawna online - bez wychodzenia z domu!

Wypełnij i wyślij formularz a przygotujemy dla Ciebie profesjonalną opinię prawną.

Dodaj załączniki
Zapytaj prawnika