Zastępstwo zawodnika w rozgrywkach żużlowych

W rozgrywkach ligowych na żużlu sezon powoli dobiega końca. Choć przed nami jeszcze najważniejsze mecze sezonu spora grupa żużlowców, w wyniku odniesionych kontuzji nie będzie już mogła wspomóc swoich zespołów w walce na torze. Jakie możliwości ma zatem trener w takiej sytuacji?
Odpowiedź na to pytanie należy rozpocząć od wskazania, iż drużyny uczestniczą w zawodach ligowych w zespołach liczących od 6 do 7 zawodników (art. 763 Regulaminu sportu żużlowego). Jeśli o godzinie rozpoczęcia zawodów któraś z drużyn liczy mniej niż 6 zawodników nie zezwala się na rozgrywanie tych zawodów ligowych. Jest jednak w tym wypadku pewna możliwość, z której kluby mogą skorzystać, jeżeli mają w swoich szeregach zawodników kontuzjowanych. Otóż, zgłoszony w składzie meczowym kontuzjowany zawodnik otrzymuje status zawodnika zastępowanego, który jest liczony do składu drużyny, co wypełnia wymogi art. 763 Regulaminu sportu żużlowego. Zawodnikiem takim może być jednak wyłącznie zawodnik spełniający następujące warunki: mający prawo być zgłoszonym do zawodów; posiadający pierwszą, drugą lub trzecią średnią indywidualną (średnią punktową z zawodów ligowych, która obliczana jest na podstawie przepisów Regulaminu sportu żużlowego) w składzie aktualnej na dzień zawodów kadry klubu; nie zgłoszony w składzie pod numerem 6 i 7 lub 14 i 15 (są to tzw. zawodnicy młodzieżowi) oraz posiadający zwolnienie lekarskie na okres co najmniej 9 dni zawierający datę zawodów (art. 766 Regulaminu sportu żużlowego). Skutkuje to tym, iż zawodnik zastępowany, którego nazwisko znajduje się w programie zawodów i który liczony jest do składu, w praktyce nie bierze udziału w zawodach. W biegach od II do XIII zawodów, w miejsce zawodnika zastępowanego mogą wystartować zawodnicy rezerwy zastępującej. Każdy zawodnik zgłoszony w składzie drużyny może być jeden raz rezerwą zastępującą. Należy dodać, iż wykorzystanie instytucji zawodnika zastępowanego nie jest uzależnione tylko i wyłącznie od niemożliwości skompletowania składu, bowiem jest to możliwe w każdej sytuacji, gdy zawodnik spełnia wymagania z art. 766.
Zastępstwo zawodnika zostało wprowadzone do Regulaminu sportu żużlowego dopiero przed obecnym sezonem żużlowym, jednak nie można nie zgodzić się z opinią, że pozytywne skutki tej regulacji były i są widoczne. Jak już wspominałem, wiele klubów będzie miało możliwość skorzystania z zastępstwa zawodnika podczas czekających nas wkrótce decydujących meczów sezonu żużlowego.

Powyższa publikacja ma charakter archiwalny, stan prawny od czasu wydania publikacji mógł się zmienić.
Po aktualne informacje z zakresu prawa zapraszamy na naszego bloga oraz facebooka.

lobbing dla sportuprawosportowedsmmediacje w sporcie
Przypnij

Porada prawna online - bez wychodzenia z domu!

Wypełnij i wyślij formularz a przygotujemy dla Ciebie profesjonalną opinię prawną.

Dodaj załączniki
Zapytaj prawnika