Wydłużenie terminu przedawnienia roszczeń o zachowek.

Dotychczas termin przedawnienia roszczeń o zachowek wynosił trzy lata. Często okazywało się, że wspomniany termin był zbyt krótki na efektywne dochodzenie roszczeń z tego tytułu. Dlatego też zgodnie z nowelizacją, roszczenia uprawnionego z tytułu zachowku obecnie przedawniają się z upływem pięciu lat od ogłoszenia testamentu. Warto dodać, że wszystkie roszczenia o zachowek, które powstały przed 23 października 2011 r. i jeszcze się nie przedawniły, mają termin przedawnienia wskazany w nowelizacji, czyli już pięcioletni.

Ponadto nowelizacja wprowadziła przepis, zgodnie, z którym, jeżeli jedno z rodziców nie dożyło otwarcia spadku i brak jest rodzeństwa spadkodawcy lub ich zstępnych, udział spadkowy rodzica dziedziczącego w zbiegu z małżonkiem spadkodawcy wynosić będzie połowę spadku. Powyższy przepis oznacza, że w momencie, gdy do spadku będą powołani zarówno małżonek, jak i jeden z rodziców spadkodawcy, osoby te będą dziedziczyły po połowie. Wprowadzone rozwiązanie z pewnością pozwoli uniknąć wielu nieporozumień, które wynikały na tym tle dotychczas.

Nowelizacja wprowadziła również możliwość powołania przez spadkodawcę więcej niż jednego wykonawcy testamentu. Warto wspomnieć, że zgodnie z nowelizacją, spadkodawca może powołać wykonawcę testamentu do sprawowania zarządu spadkiem, jego zorganizowaną częścią lub tylko oznaczonym składnikiem. Wprowadzone rozwiązanie ma szczególnie istotne znaczenie w sytuacji, kiedy spadek obejmuje np. przedsiębiorstwo.

Dzięki nowelizacji, spadkodawca będzie miał z pewnością większy wpływ na losy swojego majątku po śmierci. Z drugiej strony, wątpliwości może budzić brak określenia zasad współpracy wykonawców testamentu, gdyż dotychczas możliwe było powołanie tylko jednego wykonawcy. Brak określenia zasad współpracy może spowodować problemy praktyczne w sytuacji, kiedy działania wykonawców testamentu będą rozbieżne czy sprzeczne ze sobą.

Powyższa publikacja ma charakter archiwalny, stan prawny od czasu wydania publikacji mógł się zmienić.
Po aktualne informacje z zakresu prawa zapraszamy na naszego bloga oraz facebooka.

lobbing dla sportuprawosportowedsmmediacje w sporcie
Przypnij

Porada prawna online - bez wychodzenia z domu!

Wypełnij i wyślij formularz a przygotujemy dla Ciebie profesjonalną opinię prawną.

Dodaj załączniki
Zapytaj prawnika