Czas na II etap

autor: Maciej Żyłka

15.04.2019

Czas na II etap

Tytuł może nieco mylący, biorąc pod uwagę tematykę, bo to nie kolarstwo czy rajdy samochodowe, ale odnosi się zakończenia rundy zasadniczej rozgrywek piłkarskiej Ekstraklasy. Ostatnia, 30. Kolejka sezonu zasadniczego rozegrana została w sobotę. Od świątecznej soboty rozgrywany będzie II. etap rozgrywek – runda finałowa, rozgrywana w grupach „mistrzowskiej” i „spadkowej”.

W tej pierwszej rywalizować będą drużyny, które w sezonie zasadniczym zajęły miejsca od 1. do 8. Czyli w kolejności miejsc: Lechia Gdańsk, Legia Warszawa, Piast Gliwice, Cracovia, Zagłębie Lubin, Jagiellonia Białystok, Pogoń Szczecin i Lech Poznań, a grupę „spadkową” utworzyły (również w kolejności miejsc od 9. do 16.): Wisła Kraków, Korona Kielce, Miedź Legnica, Górnik Zabrze, Śląsk Wrocław, Wisła Płock, Arka Gdynia i Zagłębie Sosnowiec.

W tym sezonie, podobnie jak w ubiegłym czyli 2017/2018, po rundzie zasadniczej nie dzieli się już przez dwa punktów zdobytych przez drużyny, a przystępują one do fazy finałowej z dorobkiem punktowym wywalczonym w 30 kolejkach sezonu zasadniczego.

Osiem najlepszych zespołów czyli w kolejności miejsc po rundzie zasadniczej: Lechia Gdańsk, Legia Warszawa, Piast Gliwice, Cracovia, Zagłębie Lubin, Jagiellonia Białystok, Pogoń Szczecin i Lech Poznań utworzyło grupę „mistrzowską”, a drużyny miejsc od 9. do 16. czyli Wisła Kraków, Korona Kielce, Miedź Legnica, Górnik Zabrze, Śląsk Wrocław, Wisła Płock, Arka Gdynia i Zagłębie Sosnowiec zagrają w grupie „spadkowej”. Po cztery najlepsze drużyny po rundzie zasadniczej w każdej z tych grup czyli 1. 2. 3. I 4. zespół w grupie „mistrzowskiej” oraz 9. 10. 11. I 12. zespół w grupie „spadkowej” będą gospodarzami czterech z siedmiu meczów jakie każdej drużynie pozostały do rozegrania, a zespoły z miejsc 5. 6. 7. I 8. w górnej „połówce” oraz miejsc 13. 14. 15. I 16. zagrają trzy razy w roli gospodarzy, a cztery - w roli gości.

W świetle przepisów art. 6 Uchwały nr VI/87 z dnia 16 czerwca 2017 roku Zarządu Polskiego Związku Piłki Nożnej w sprawie zatwierdzenia Regulaminu Rozgrywek Piłkarskich o Mistrzostwo Ekstraklasy na sezon 2017/2018 i następne (zwanej dalej: Regulaminem), drużyny walczą o następujące nagrody i udział w rozgrywkach UEFA:

Art.6. Tytuły i nagrody. Udział w rozgrywkach UEFA.

6.1. Klub, który zdobędzie I miejsce w Rozgrywkach Ekstraklasy otrzymuje tytuł Mistrza Polski w piłce nożnej oraz złote medale (45 sztuk) i reprezentuje Polskę w rozgrywkach UEFA Champions League.

6.2. Klub, który zdobędzie II miejsce w Rozgrywkach Ekstraklasy otrzymuje tytuł Wicemistrza Polski w piłce nożnej oraz srebrne medale (45 sztuk) i reprezentuje Polskę w rozgrywkach UEFA Europa League.

6.3. Klub, który zdobędzie III miejsce w Rozgrywkach Ekstraklasy otrzymuje brązowe medale (45 sztuk) i reprezentuje Polskę w rozgrywkach UEFA Europa League.

6.4. Klub, który zdobędzie IV miejsce w Rozgrywkach Ekstraklasy reprezentuje Polskę w rozgrywkach UEFA Europa League w sytuacji, gdy Mistrz Polski, Wicemistrz Polski lub Klub, który zdobedzie III miejsce w Rozgrywkach Ekstraklasy jest jednocześniezdobywca Pucharu Polski.

6.5. W sprawach dotyczących uczestnictwa polskich Klubów w rozgrywkach UEFA i nieokreślonych niniejszym regulaminem maja zastosowanie odpowiednie przepisy UEFA.

…”

Warto nadmienić, że już od kilku sezonów miejsca w rozgrywkach Ligi Europy nie ma finalista Pucharu Polski, który przegrał w finale z Mistrzem Polski danego sezonu.

W art. 7 Regulaminu mowa jest o spadku z Ekstraklasy:

Art. 7. Spadek

7.1. Kluby, która zajmą w Rozgrywkach Ekstraklasy 15 i 16 miejsce w tabeli, spadają do I ligi, w której rozgrywać będą mecze w następnym sezonie.

7.2. Kluby, które zajmą 1 i 2 miejsce w rozgrywkach o mistrzostwo I ligi rozgrywać będą mecze w następnym sezonie w Rozgrywkach Ekstraklasy.”

Cytowany przepis obowiązuje po raz ostatni w tym sezonie – 2018/2019, bowiem od kolejnego – 2019/2020 z Ekstraklasy spadać będą trzy drużyny, czyli te, które zajmą miejsca 14, 15 i 16.

I na koniec jeszcze przypomnienie ustalania kolejności drużyny w Ekstraklasie. Zgodnie z art. 5.3. Regulaminu, w Rozgrywkach Ekstraklasy kolejność Klubów w tabeli po rundzie finałowej ustala się według liczby zdobytych punktów, zgodnie z zasadami określonymi w art. 4.3.4., z zastrzeżeniem, iż najniżej sklasyfikowany Klub w grupie A (czyli „mistrzowskiej”) na zakończenie sezonu nie może zająć miejsca niższego niż 8., zaś najwyżej sklasyfikowany Klub w grupie B na zakończenie sezonu nie może zajać miejsca wyższego niz 9.

I co najważniejsze, zgodnie z art. 5.4. w przypadku uzyskania w tej samej grupie równej liczby punktów przez dwa lub więcej Klubów, o zajętym miejscu decydują, w kolejności:

„ 5.4.1. przy dwóch Klubach:

a) liczba zdobytych punktów w rundzie zasadniczej,

b) liczba zdobytych punktów w meczach miedzy tymi Klubami, rozegranych w rundzie zasadniczej,

c) przy równej liczbie punktów korzystniejsza różnica miedzy zdobytymi i utraconymi bramkami w meczach miedzy tymi Klubami w rundzie zasadniczej,

d) przy dalszej równości, według obowiązującej reguły UEFA, ze bramki strzelone na wyjeździe liczone są „podwójnie,” korzystniejsza różnica miedzy zdobytymi i utraconymi bramkami w meczach miedzy tymi Klubami w rundzie zasadniczej,

e) przy dalszej równości, korzystniejsza różnica bramek we wszystkich meczach z całego cyklu Rozgrywek Ekstraklasy,

f) przy dalszej równości, większa liczba bramek zdobytych we wszystkich meczach z całego cyklu Rozgrywek Ekstraklasy,

g) przy dalszej równości, większa liczba zwycięstw we wszystkich meczach z całego cyklu Rozgrywek Ekstraklasy,

h) przy dalszej równości, większa liczba zwycięstw na wyjeździe w rundzie zasadniczej,

i) przy dalszej równości, mniejsza liczba punktów, określających liczbę żółtych i czerwonych kartek we wszystkich meczach z całego cyklu Rozgrywek Ekstraklasy, liczonych według punktacji czerwona kartka = 3 punkty, żółta kartka = 1 punkt, wykluczenie na skutek dwóch żółtych kartek = 3 punkty (uwzględniające 1 punkt za pierwsza żółtą kartkę).

j) przy dalszej równości, wyższe miejsce w klasyfikacji Fair Play w całym sezonie Rozgrywek Ekstraklasy,

k) przy dalszej równości, w przypadku, gdy dwoma Klubami o jednakowej liczbie punktów są Kluby zajmujące pierwsze i drugie miejsce w tabeli Rozgrywek Ekstraklasy, Kluby rywalizujące o miejsce w rozgrywkach UEFA, a także Kluby których kolejność decyduje o spadku, zarządza się mecz barażowy na neutralnym, wyznaczonym przez Departament Logistyki Rozgrywek Ekstraklasy S.A., boisku. W przypadku remisowego wyniku meczu w regulaminowym czasie zarządzona będzie dogrywka 2 x 15 minut, a w przypadku dalszej równości sędzia meczu zarządza wykonanie rzutów karnych według obowiązujących przepisów.

5.4.2. przy więcej niż dwóch Klubach:

a) liczba zdobytych punktów w rundzie zasadniczej,

b) liczba zdobytych punktów w meczach miedzy tymi Klubami, rozegranych w rundzie zasadniczej;

c) przy równej liczbie punktów korzystniejsza różnica miedzy zdobytymi i utraconymi bramkami w meczach miedzy tymi Klubami, w rundzie zasadniczej;

d) przy dalszej równości, większa liczba bramek zdobytych w meczach miedzy tymi Klubami w rundzie zasadniczej;

e) przy dalszej równości, korzystniejsza różnica bramek we wszystkich meczach z całego cyklu Rozgrywek Ekstraklasy;

f) przy dalszej równości, większa liczba bramek zdobytych we wszystkich meczach z całego cyklu Rozgrywek Ekstraklasy;

g) przy dalszej równości, większa liczba zwycięstw we wszystkich meczach z całego cyklu Rozgrywek Ekstraklasy,

h) przy dalszej równości, większa liczba zwycięstw na wyjeździe w rundzie zasadniczej,

i) przy dalszej równości, mniejsza liczba punktów, określających liczbę żółtych i czerwonych kartek we wszystkich meczach z całego cyklu Rozgrywek Ekstraklasy, liczonych według punktacji czerwona kartka = 3 punkty, żółta kartka = 1 punkt, wykluczenie na skutek dwóch żółtych kartek = 3 punkty (uwzgledniające 1 punkt za pierwsza żółtą kartkę).

j) przy dalszej równości, wyższe miejsce w klasyfikacji Fair Play w całym sezonie Rozgrywek Ekstraklasy;

k) przy dalszej równości, losowanie przeprowadzone przez Departament Logistyki Rozgrywek Ekstraklasy S.A.”

Jak więc widać Regulamin rozgrywek Ekstraklasy przewiduje różne sytuacje i ich rozwiązania, a nam na razie pozostaje przeżywać kolejne mecze i emocje z nimi związane. Jeśli zdarzą się powyższe sytuacje, wówczas zostaną rozwiązane zgodnie z regulaminem. Miłego kibicowania!

(zdjęcie ma charakter ilustracyjny)

Ekspert z zakresu prawa sportowego. Dziennikarz sportowy, redaktor naczelny portalu prawosportowe.pl oraz Modern Sports TV.

Maciej Żyłka

Prawnik

Kontakt z nami

INFORMACJA O PRZETWARZANIU DANYCH OSOBOWYCH

Zgodnie z art. 13 ust. 1 i ust. 2 Ogólnego rozporządzenia Parlamentu i Rady Unii Europejskiej o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r. informujemy, iż:

 • Administratorem Danych Osobowych jest Tomasz Dauerman prowadzący działalność gospodarczą pod nazwą Kancelaria Radcy Prawnego Tomasz Dauerman, z siedzibą przy al. Śląskiej 1, 54-118 Wrocław, wpisany do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej, pod numerem NIP: 8861359830, REGON: 891091900, e-mail: info@dauerman.com.pl, tel.: +48 501 157 280;
 • podanie przez Ciebie danych osobowych w korespondencji e-mail, rozmowie telefonicznej lub formularzu kontaktowym jest dobrowolne, lecz niezbędne do celów udzielenia odpowiedzi na przedstawione zagadnienie;
 • przetwarzanie Twoich danych osobowych w celu udzielenia odpowiedzi na przedstawione zagadnienie odbywa się na podstawie art. 6 ust. 1 lit. f) Ogólnego Rozporządzenia Parlamentu i Rady Unii Europejskiej o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r. i zgodnie zasadami określonymi w niniejszym Rozporządzeniu;
 • posiadasz prawo dostępu do treści swoich danych, uzyskania ich kopii, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, prawo do przenoszenia danych;
 • Twoje dane osobowe będą przechowywane do momentu udzielenia odpowiedzi bądź załatwienia sprawy, w której zostały zebrane;
 • nie będziemy udostępniać innym podmiotom Twoich danych osobowych, uzyskanych w związku z wyżej wymienionymi celami;
 • masz prawo wniesienia skargi do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych, gdy uznasz, iż przetwarzanie danych osobowych dotyczących Ciebie narusza przepisy Ogólnego rozporządzenia Parlamentu i Rady Unii Europejskiej o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r.
 • Polityka prywatności

  1. Zakres obowiązywania
   1. Administratorem Danych Osobowych jest Kancelaria Radcy Prawnego Tomasz Dauerman, 54-118 Wrocław, Al. Śląska 1, NIP: 886-135-98-30, e-mail: info@dauerman.com.pl, tel. +48 71 784-77-83 (lub -84) (dalej: Administrator, ADO).
   2. Celem niniejszej Polityki Prywatności jest określenie działań podejmowanych przez Administratora w zakresie ochrony danych osobowych przetwarzanych, w tym zbieranych za pośrednictwem strony internetowej http://www.dauerman.com.pl
   3. Dane osobowe to wszelkie informacje, które mogą Cię identyfikować, na przykład Twoje imię i nazwisko, numer telefonu i adres poczty elektronicznej przekazywane przez Ciebie za pomocą formularzy kontaktowych i formularzy zgłoszeń. Kiedy w poniższym dokumencie odwołujemy się do terminu „przetwarzać” albo „przetwarzanie”, mamy na myśli wszelkie czynności i operacje wykonywane na Twoich danych osobowych (np. ich przechowywanie czy analizowanie na potrzeby świadczenia Ci usługi).
  2. Informacje dotyczące ADO
   Kontakt z ADO może się odbywać pocztą tradycyjną na adres siedziby, mailowo lub telefonicznie. Dane kontaktowe wskazane zostały w pkt. 1.1 niniejszej Polityki Prywatności.
  3. Cel, podstawa prawna i zasady przetwarzania danych osobowych
   1. Dane osobowe osób fizycznych korzystających z formularzy kontaktowych i formularzy zgłoszeń (dalej zwanymi: Użytkownikami) przetwarzane są w celu:
    1. zawarcia i wykonywania umów w ramach usług prowadzonych przez ADO (art. 6 ust. 1 lit. b) RODO);
    2. prowadzenia działań marketingu bezpośredniego w formie e-mailowego newslettera, na podstawie udzielonej zgody (art. 6 ust. 1 lit. a) RODO);
    3. udzielenia odpowiedzi na przedstawione zagadnienie, co stanowi nasz prawnie uzasadniony interes (art. 6 ust. 1 lit. f) RODO);
    4. ewentualnego ustalenia, dochodzenia lub obrony przed roszczeniami, co stanowi nasz prawnie uzasadniony interes (art. 6 ust. 1 lit. f) RODO).
   2. Dane osobowe przetwarzane są przez następujący okres:
    1. w celu zawarcia i wykonywania umowy – przez okres prowadzenia negocjacji oraz trwania umowy, a po jej ustaniu do upływu okresów przedawnienia wszelkich roszczeń z niej wynikających,
    2. w celu prowadzenie działań marketingu bezpośredniego w formie e-mailowego newslettera – do czasu cofnięcia zgody przez Użytkownika,
    3. w celu udzielenia odpowiedzi na przedstawione zagadnienie - do czasu załatwienia sprawy, w której zostały zebrane.
   3. Podanie danych osobowych w celu, o którym mowa w pkt. 3.1 lit. a) jest dobrowolne jednakże jest warunkiem zawarcia umowy. W przypadku niepodania danych możemy odmówić złożenia Tobie oferty i zawarcia umowy.
    Podanie danych osobowych w celu, o którym mowa w pkt. 3.1. lit. b), c) jest dobrowolne. Jeżeli nie podasz danych lub nie wyrazisz zgody nie będziemy mogli w przyszłości informować Cię bezpośrednio o naszej bieżącej ofercie lub udzielić odpowiedzi na przedstawione zagadnienia.
   4. Dane osobowe Użytkowników nie są przekazywane poza teren Polski, Unii Europejskiej i Europejskiego Obszaru Gospodarczego.
   5. Dane osobowe użytkowników nie są powierzane przez ADO do przetwarzania żadnym podmiotom. Dane osobowe mogą być także udostępnione: odpowiednim organom państwowym na ich żądanie na podstawie odpowiednich przepisów prawa.
  4. Prawa osoby, której dane dotyczą
   1. Każdy Użytkownik ma prawo dostępu do treści swoich danych i otrzymania ich kopii, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych osobowych na podstawie prawnie uzasadnionego interesu oraz prawo do przenoszenia danych.
   2. Jeżeli przetwarzanie odbywa się na podstawie zgody, Użytkownik ma prawo cofnąć zgodę na przetwarzanie danych osobowych. Cofnięcie zgody nie będzie wpływać na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej wycofaniem.
   3. Użytkownik ma prawo do wniesienia skargi do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych, gdy uzna, iż przetwarzanie danych osobowych narusza przepisy RODO lub inne przepisy prawa o ochronie danych osobowych.
   4. W przedmiocie realizacji swoich praw oraz cofnięcia zgody można skontaktować się z ADO przy użyciu danych wskazanych w pkt 1.1 niniejszej Polityki Prywatności.
  5. Cookies
   1. Ciasteczka (ang. cookies) to niewielkie pliki, zapisywane i przechowywane na twoim komputerze, tablecie lub smartphonie podczas gdy odwiedzasz różne strony w internecie. Ciasteczko zazwyczaj zawiera nazwę strony internetowej, z której pochodzi, „długość życia” ciasteczka (to znaczy czas jego istnienia), oraz przypadkowo wygenerowany unikalny numer służący do identyfikacji przeglądarki, z jakiej następuje połączenie ze stroną internetową.
   2. W związku z udostępnianiem zawartości strony internetowej dauerman.com.pl stosuje się  tzw. cookies, tj. informacje zapisywane przez serwery na urządzeniu końcowym użytkownika, które serwery mogą odczytać przy każdorazowym połączeniu się z tego urządzenia końcowego, może także używać innych technologii o funkcjach podobnych lub tożsamych z cookies. Opisane w niniejszym punkcie Polityki Prywatności, informacje dotyczące cookies mają zastosowanie również do innych podobnych technologii stosowanych w ramach naszych stron internetowych. Pliki cookies (tzw."ciasteczka") stanowią dane informatyczne, w szczególności pliki tekstowe, które przechowywane są w urządzeniu końcowym użytkownika strony internetowej dauerman.com.pl. Cookies zazwyczaj zawierają nazwę domeny strony internetowej, z którego pochodzą, czas przechowywania ich na urządzeniu końcowym oraz unikalny numer.
   3. Pliki cookies wykorzystywane są w celu:
    1. tworzenia statystyk, które pomagają zrozumieć, w jaki sposób użytkownicy strony korzystają ze stron internetowych, co umożliwia ulepszanie ich struktury i zawartości,
    2. utrzymania sesji użytkownika strony internetowej (po zalogowaniu), dzięki której użytkownik nie musi na każdej podstronie strony internetowej ponownie wpisywać loginu i hasła,
   4. W ramach strony internetowej dauerman.com.pl możemy stosować następujące rodzaje plików cookies:
    1. "niezbędne" pliki cookies, umożliwiające korzystanie z usług dostępnych w ramach strony internetowej, np. uwierzytelniające pliki cookies wykorzystywane do usług wymagających uwierzytelniania w ramach strony,
    2. pliki cookies służące do zapewnienia bezpieczeństwa, np. wykorzystywane do wykrywania nadużyć w zakresie uwierzytelniania w ramach strony,
    3. pliki cookies, umożliwiające zbieranie informacji o sposobie korzystania ze stron internetowych.
   5. W wielu przypadkach oprogramowanie służące do przeglądania stron internetowych (przeglądarka internetowa) domyślnie dopuszcza przechowywanie plików cookies w urządzeniu końcowym użytkownika. Użytkownicy strony dauerman.com.pl mogą dokonać w każdym czasie zmiany ustawień dotyczących plików cookies. Ustawienia te mogą zostać zmienione w szczególności w taki sposób, aby blokować automatyczną obsługę plików cookies w ustawieniach przeglądarki internetowej bądź informować o ich każdorazowym zamieszczeniu w urządzeniu użytkownika strony internetowej. Szczegółowe informacje o możliwości i sposobach obsługi plików cookies dostępne są w ustawieniach oprogramowania (przeglądarki internetowej). Niedokonanie zmiany ustawień w zakresie cookies oznacza, że będą one zamieszczone w urządzeniu końcowym użytkownika, a tym samym będziemy przechowywać informacje w urządzeniu końcowym użytkownika i uzyskiwać dostęp do tych informacji.
   6. Wyłączenie stosowania cookies może spowodować utrudnienia korzystanie z niektórych usług w ramach naszych strony internetowej, w szczególności wymagających logowania. Wyłączenie opcji przyjmowania cookies nie powoduje natomiast braku możliwości czytania lub oglądania treści zamieszczanych na stronie internetowej dauerman.com.pl z zastrzeżeniem tych, do których dostęp wymaga logowania. Poniżej informacja jak wyłączyć pliki cookie w przeglądarce:

    Jak wyłączyć pliki cookie w przeglądarce ?

    1. Przeglądarka Opera
    2. Przeglądarka Firefox
    3. Przeglądarka Chrome
    4. Przeglądarka Internet Explorer
    5. Przeglądarka Safari
  6. Postanowienia końcowe
   1. ADO dokłada wszelkich starań, aby zapewnić wszelkie środki fizyczne, techniczne i organizacyjne ochrony danych osobowych przed ich przypadkowym czy umyślnym zniszczeniem, przypadkową utratą, zmianą, nieuprawnionym ujawnieniem, wykorzystaniem czy dostępem, zgodnie ze wszystkimi obowiązującymi przepisami.
   2. ADO zastrzega sobie prawo do zmiany treści niniejszej Polityki Prywatności.