Czas na II etap

autor: Maciej Żyłka

15.04.2019

Czas na II etap

Tytuł może nieco mylący, biorąc pod uwagę tematykę, bo to nie kolarstwo czy rajdy samochodowe, ale odnosi się zakończenia rundy zasadniczej rozgrywek piłkarskiej Ekstraklasy. Ostatnia, 30. Kolejka sezonu zasadniczego rozegrana została w sobotę. Od świątecznej soboty rozgrywany będzie II. etap rozgrywek – runda finałowa, rozgrywana w grupach „mistrzowskiej” i „spadkowej”.

W tej pierwszej rywalizować będą drużyny, które w sezonie zasadniczym zajęły miejsca od 1. do 8. Czyli w kolejności miejsc: Lechia Gdańsk, Legia Warszawa, Piast Gliwice, Cracovia, Zagłębie Lubin, Jagiellonia Białystok, Pogoń Szczecin i Lech Poznań, a grupę „spadkową” utworzyły (również w kolejności miejsc od 9. do 16.): Wisła Kraków, Korona Kielce, Miedź Legnica, Górnik Zabrze, Śląsk Wrocław, Wisła Płock, Arka Gdynia i Zagłębie Sosnowiec.

W tym sezonie, podobnie jak w ubiegłym czyli 2017/2018, po rundzie zasadniczej nie dzieli się już przez dwa punktów zdobytych przez drużyny, a przystępują one do fazy finałowej z dorobkiem punktowym wywalczonym w 30 kolejkach sezonu zasadniczego.

Osiem najlepszych zespołów czyli w kolejności miejsc po rundzie zasadniczej: Lechia Gdańsk, Legia Warszawa, Piast Gliwice, Cracovia, Zagłębie Lubin, Jagiellonia Białystok, Pogoń Szczecin i Lech Poznań utworzyło grupę „mistrzowską”, a drużyny miejsc od 9. do 16. czyli Wisła Kraków, Korona Kielce, Miedź Legnica, Górnik Zabrze, Śląsk Wrocław, Wisła Płock, Arka Gdynia i Zagłębie Sosnowiec zagrają w grupie „spadkowej”. Po cztery najlepsze drużyny po rundzie zasadniczej w każdej z tych grup czyli 1. 2. 3. I 4. zespół w grupie „mistrzowskiej” oraz 9. 10. 11. I 12. zespół w grupie „spadkowej” będą gospodarzami czterech z siedmiu meczów jakie każdej drużynie pozostały do rozegrania, a zespoły z miejsc 5. 6. 7. I 8. w górnej „połówce” oraz miejsc 13. 14. 15. I 16. zagrają trzy razy w roli gospodarzy, a cztery - w roli gości.

W świetle przepisów art. 6 Uchwały nr VI/87 z dnia 16 czerwca 2017 roku Zarządu Polskiego Związku Piłki Nożnej w sprawie zatwierdzenia Regulaminu Rozgrywek Piłkarskich o Mistrzostwo Ekstraklasy na sezon 2017/2018 i następne (zwanej dalej: Regulaminem), drużyny walczą o następujące nagrody i udział w rozgrywkach UEFA:

Art.6. Tytuły i nagrody. Udział w rozgrywkach UEFA.

6.1. Klub, który zdobędzie I miejsce w Rozgrywkach Ekstraklasy otrzymuje tytuł Mistrza Polski w piłce nożnej oraz złote medale (45 sztuk) i reprezentuje Polskę w rozgrywkach UEFA Champions League.

6.2. Klub, który zdobędzie II miejsce w Rozgrywkach Ekstraklasy otrzymuje tytuł Wicemistrza Polski w piłce nożnej oraz srebrne medale (45 sztuk) i reprezentuje Polskę w rozgrywkach UEFA Europa League.

6.3. Klub, który zdobędzie III miejsce w Rozgrywkach Ekstraklasy otrzymuje brązowe medale (45 sztuk) i reprezentuje Polskę w rozgrywkach UEFA Europa League.

6.4. Klub, który zdobędzie IV miejsce w Rozgrywkach Ekstraklasy reprezentuje Polskę w rozgrywkach UEFA Europa League w sytuacji, gdy Mistrz Polski, Wicemistrz Polski lub Klub, który zdobedzie III miejsce w Rozgrywkach Ekstraklasy jest jednocześniezdobywca Pucharu Polski.

6.5. W sprawach dotyczących uczestnictwa polskich Klubów w rozgrywkach UEFA i nieokreślonych niniejszym regulaminem maja zastosowanie odpowiednie przepisy UEFA.

…”

Warto nadmienić, że już od kilku sezonów miejsca w rozgrywkach Ligi Europy nie ma finalista Pucharu Polski, który przegrał w finale z Mistrzem Polski danego sezonu.

W art. 7 Regulaminu mowa jest o spadku z Ekstraklasy:

Art. 7. Spadek

7.1. Kluby, która zajmą w Rozgrywkach Ekstraklasy 15 i 16 miejsce w tabeli, spadają do I ligi, w której rozgrywać będą mecze w następnym sezonie.

7.2. Kluby, które zajmą 1 i 2 miejsce w rozgrywkach o mistrzostwo I ligi rozgrywać będą mecze w następnym sezonie w Rozgrywkach Ekstraklasy.”

Cytowany przepis obowiązuje po raz ostatni w tym sezonie – 2018/2019, bowiem od kolejnego – 2019/2020 z Ekstraklasy spadać będą trzy drużyny, czyli te, które zajmą miejsca 14, 15 i 16.

I na koniec jeszcze przypomnienie ustalania kolejności drużyny w Ekstraklasie. Zgodnie z art. 5.3. Regulaminu, w Rozgrywkach Ekstraklasy kolejność Klubów w tabeli po rundzie finałowej ustala się według liczby zdobytych punktów, zgodnie z zasadami określonymi w art. 4.3.4., z zastrzeżeniem, iż najniżej sklasyfikowany Klub w grupie A (czyli „mistrzowskiej”) na zakończenie sezonu nie może zająć miejsca niższego niż 8., zaś najwyżej sklasyfikowany Klub w grupie B na zakończenie sezonu nie może zajać miejsca wyższego niz 9.

I co najważniejsze, zgodnie z art. 5.4. w przypadku uzyskania w tej samej grupie równej liczby punktów przez dwa lub więcej Klubów, o zajętym miejscu decydują, w kolejności:

„ 5.4.1. przy dwóch Klubach:

a) liczba zdobytych punktów w rundzie zasadniczej,

b) liczba zdobytych punktów w meczach miedzy tymi Klubami, rozegranych w rundzie zasadniczej,

c) przy równej liczbie punktów korzystniejsza różnica miedzy zdobytymi i utraconymi bramkami w meczach miedzy tymi Klubami w rundzie zasadniczej,

d) przy dalszej równości, według obowiązującej reguły UEFA, ze bramki strzelone na wyjeździe liczone są „podwójnie,” korzystniejsza różnica miedzy zdobytymi i utraconymi bramkami w meczach miedzy tymi Klubami w rundzie zasadniczej,

e) przy dalszej równości, korzystniejsza różnica bramek we wszystkich meczach z całego cyklu Rozgrywek Ekstraklasy,

f) przy dalszej równości, większa liczba bramek zdobytych we wszystkich meczach z całego cyklu Rozgrywek Ekstraklasy,

g) przy dalszej równości, większa liczba zwycięstw we wszystkich meczach z całego cyklu Rozgrywek Ekstraklasy,

h) przy dalszej równości, większa liczba zwycięstw na wyjeździe w rundzie zasadniczej,

i) przy dalszej równości, mniejsza liczba punktów, określających liczbę żółtych i czerwonych kartek we wszystkich meczach z całego cyklu Rozgrywek Ekstraklasy, liczonych według punktacji czerwona kartka = 3 punkty, żółta kartka = 1 punkt, wykluczenie na skutek dwóch żółtych kartek = 3 punkty (uwzględniające 1 punkt za pierwsza żółtą kartkę).

j) przy dalszej równości, wyższe miejsce w klasyfikacji Fair Play w całym sezonie Rozgrywek Ekstraklasy,

k) przy dalszej równości, w przypadku, gdy dwoma Klubami o jednakowej liczbie punktów są Kluby zajmujące pierwsze i drugie miejsce w tabeli Rozgrywek Ekstraklasy, Kluby rywalizujące o miejsce w rozgrywkach UEFA, a także Kluby których kolejność decyduje o spadku, zarządza się mecz barażowy na neutralnym, wyznaczonym przez Departament Logistyki Rozgrywek Ekstraklasy S.A., boisku. W przypadku remisowego wyniku meczu w regulaminowym czasie zarządzona będzie dogrywka 2 x 15 minut, a w przypadku dalszej równości sędzia meczu zarządza wykonanie rzutów karnych według obowiązujących przepisów.

5.4.2. przy więcej niż dwóch Klubach:

a) liczba zdobytych punktów w rundzie zasadniczej,

b) liczba zdobytych punktów w meczach miedzy tymi Klubami, rozegranych w rundzie zasadniczej;

c) przy równej liczbie punktów korzystniejsza różnica miedzy zdobytymi i utraconymi bramkami w meczach miedzy tymi Klubami, w rundzie zasadniczej;

d) przy dalszej równości, większa liczba bramek zdobytych w meczach miedzy tymi Klubami w rundzie zasadniczej;

e) przy dalszej równości, korzystniejsza różnica bramek we wszystkich meczach z całego cyklu Rozgrywek Ekstraklasy;

f) przy dalszej równości, większa liczba bramek zdobytych we wszystkich meczach z całego cyklu Rozgrywek Ekstraklasy;

g) przy dalszej równości, większa liczba zwycięstw we wszystkich meczach z całego cyklu Rozgrywek Ekstraklasy,

h) przy dalszej równości, większa liczba zwycięstw na wyjeździe w rundzie zasadniczej,

i) przy dalszej równości, mniejsza liczba punktów, określających liczbę żółtych i czerwonych kartek we wszystkich meczach z całego cyklu Rozgrywek Ekstraklasy, liczonych według punktacji czerwona kartka = 3 punkty, żółta kartka = 1 punkt, wykluczenie na skutek dwóch żółtych kartek = 3 punkty (uwzgledniające 1 punkt za pierwsza żółtą kartkę).

j) przy dalszej równości, wyższe miejsce w klasyfikacji Fair Play w całym sezonie Rozgrywek Ekstraklasy;

k) przy dalszej równości, losowanie przeprowadzone przez Departament Logistyki Rozgrywek Ekstraklasy S.A.”

Jak więc widać Regulamin rozgrywek Ekstraklasy przewiduje różne sytuacje i ich rozwiązania, a nam na razie pozostaje przeżywać kolejne mecze i emocje z nimi związane. Jeśli zdarzą się powyższe sytuacje, wówczas zostaną rozwiązane zgodnie z regulaminem. Miłego kibicowania!

(zdjęcie ma charakter ilustracyjny)

Kontakt z nami