Uwaga na mecze sparingowe

autor: Maciej Żyłka

17.12.2018

Uwaga na mecze sparingowe

Temat match-fixingu czyli ustawiania meczów, nie tylko ich wyników, ale również przebiegu pod zakłady bukmacherskie przewija się niestety co jakiś czas przez media, a w ostatnim czasie coraz to częściej.

O niedozwolonych zakładach bukmacherskich w kontekście tzw. Afery Sturridge`a i w świetle przepisów obowiązujących w angielskiej piłce, ale też w Polsce pisał nie tak dawno na łamach portalu prawosportowe.pl – Konrad Makar. Również w kontekście niedawnego meczu Ligi Mistrzów między Paris Saint Germain, a Crveną Zvezdą Belgrad mówi się o podejrzeniach match-fixingu.

Wiele informacji o możliwości ustawiania meczów napływa co roku z Cypru, czy Turcji, gdzie organizowane są sparingowe mecze, w których biorą udział drużyny przebywające na zimowych zgrupowaniach i przygotowujące się do rundy wiosennej.

Kilka dni temu, podobnie jak w ubiegłym roku, apel do polskich klubów, uczestniczących w obozach przygotowawczych wystosował Rzecznik Dyscyplinarny PZPN Adam Gilarski. Komunikat został opublikowany na oficjalnej stronie Polskiego Związku Piłki Nożnej”

Rzecznik Dyscyplinarny PZPN Adam Gilarski zwraca uwagę klubom piłkarskim, organizującym zimowe zgrupowania przygotowawcze poza granicami Polski, na bardzo niepokojący proceder match-fixingu (ustawiania wyników i przebiegu meczów piłkarskich), który w latach 2016-2018 dotyczył sparingów rozgrywanych podczas takich zgrupowań m.in. na Cyprze.

Mecze te były obiektem zainteresowania grup przestępczych z Azji Południowo-Wschodniej, które wykorzystywały wyniki oraz przebieg tych meczów w zakładach bukmacherskich.  Działania te często związane są z korupcją sędziów piłkarskich oraz ofertami szczególnych rabatów oraz zniżek za udział w takich zgrupowaniach dla klubów piłkarskich.

Z meczów sparingowych w każdym przypadku należy bezwzględnie sporządzać protokoły meczowe, sprawdzać uprawnienia sędziów piłkarskich, a w każdym przypadku, gdy pojawią się podejrzenia co do uczciwości prowadzenia zawodów, poinformować o tym Rzecznika Dyscyplinarnego PZPN (e-mail: rzecznikdys@pzpn.pl), który o każdym takim przypadku ma obowiązek zawiadomić UEFA. Brak zawiadomienia o podejrzeniu match-fixingu stanowi delikt dyscyplinarny podlegający sankcjom określonym Regulaminem Dyscyplinarnym FIFA oraz PZPN.

”.

Styczeń i luty to czas zgrupowań i czas meczów towarzyskich i dlatego kluby w nich uczestniczące powinny zachować szczególną czujność. Niejednokrotnie zdarzało się, że sędziowanie takich spotkań, delikatnie mówiąc pozostawiało wiele do życzenia. Zdarzało się również, że drużyny oburzone sędziowaniem nie wychodziły na drugą połowę.

Kluby powinny się dostosować do wskazówek zawartych w komunikacie Rzecznika Dyscyplinarnego, a w szczególności:

  1. sporządzać protokoły meczowe bez względu na jakiekolwiek okoliczności,
  2. sprawdzać uprawnienia sędziów (licencje sędziowskie),
  3. a w przypadku jakichkolwiek podejrzeń informować o tym Rzecznika Dyscyplinarnego PZPN, który zawiadamia o nich UEFA.

Mecze towarzyskie służą przed wszystkich sprawdzeniu ustawień taktycznych, wariantów gry, na co nie ma czasu w sezonie, służą też sprawdzeniu aktualnej formy, a nie mogą służyć obstawianiu zakładów bukmacherskich. Warto również weryfikować rywali w tych sparingach i baczniej przyglądać się działalności agencji organizujących zgrupowania. Warto też dodać za Rzecznikiem Dyscyplinarnym Polskiego Związku Piłki Nożnej, że brak zawiadomienia o podejrzeniu match-fixingu stanowi delikt dyscyplinarny podlegający sankcjom określonym Regulaminem Dyscyplinarnym FIFA oraz PZPN.

Warto tutaj przypomnieć przepisy art. 107 Regulaminu Dyscyplinarnego PZPN, dotyczącego Match-Fixingu i niedozwolonych zakładów bukmacherskich:

Art. 107

1. Kto czyni przygotowania, usiłuje lub dopuszcza się nieuczciwego zachowania, mogącego mieć wpływ na przebieg zawodów piłkarskich lub zdarzenia będące przedmiotem zakładów bukmacherskich, podlega

a) karze pieniężnej nie niższej niż 10.000 zł,

b) karze czasowego zakazu udziału we wszelkiej działalności związanej z piłką nożną w wymiarze nie niższym niż 6 miesięcy,

c) wykluczeniu z PZPN

2.Za opisane w § 1 postępowania osoby fizycznej, kluby podlegają:

a) karze pieniężnej,

b) weryfikacji zawodów jako walkower,

c) anulowaniu wyniku meczu,

d) zawieszeniu lub pozbawieniu licencji,

e) przeniesieniu zespołu do niższej klasy rozgrywkowej,

f) pozbawieniu tytułu Mistrza Polski, Wicemistrza Polski lub Zdobywcy Pucharu Polski, Pucharu Ligi lub Superpucharu,

g) wykluczeniu z PZPN.

3.Za uczestnictwo osób podlegających niniejszemu regulaminowi dyscyplinarnemu w zakładach bukmacherskich, zawieranych w kraju lub zagranicą, odnoszących się do wszystkich meczów piłkarskich, rozgrywanych z udziałem drużyn krajowych w kraju i zagranicą wymierza się kary:

a) kara pieniężna od 1.000 zł,

b) zawieszenie lub pozbawienie licencji,

c) skreślenie z listy sędziów, delegatów lub obserwatorów,

d) karze czasowego zakazu udziału we wszelkiej działalności związanej z piłką nożną

e) wykluczenie z PZPN.”

W katalogu kar są zatem różnorodne kary, włącznie z tą najbardziej dotkliwą jaką jest „WYKLUCZENIE Z PZPN”.

Ekspert z zakresu prawa sportowego. Dziennikarz sportowy, redaktor naczelny portalu prawosportowe.pl oraz Modern Sports TV.

Maciej Żyłka

Prawnik

Kontakt z nami