Zmiany przepisów rozgrywkowych w krajowej piłce nożnej

autor: Maciej Żyłka

23.07.2020

Zmiany przepisów rozgrywkowych w krajowej piłce nożnej

Od czego tu zacząć, czy wg numeracji przepisów omówić nowelizację Uchwały nr IX/140 z dnia 3 i 7 lipca 2008 roku Zarządu Polskiego Związku Piłki Nożnej w sprawie organizacji rozgrywek w piłkę nożną, czy może wg tego co moim zdaniem wydaje się najbardziej przełomowe, a może od tego co porządkuje nam rzeczywistość?

Z reguły jest tak, że sezon piłkarski trwa do 30 czerwca danego roku, a 1 lipca, czyli dzień później rozpoczyna się nowy sezon. Tak było w 2019 roku, 2018 roku, 2017 roku i w ogóle w ostatnich nawet nie kilku, a wielu latach i to nie tylko w Polsce, ale także zagranicą, tam gdzie rozgrywki toczą się systemem jesień-wiosna, bo są kraje, nieliczne np. Norwegia, Szwecja czy Finlandia grają z kolei innym systemem wiosna-jesień, ale w tym roku, każdy gra na tyle, na ile epidemia pozwala. Są kraje jak Francja, Belgia czy Holandia, gdzie rozgrywki zakończono już kilka tygodni po nastaniu pandemii, a w innych krajach, przynajmniej część rozgrywek, zwłaszcza te najwyższe wznowiono pod koniec maja lub później. Mamy więc prawdziwe maratony futbolu, kto ma telewizyjny dekoder, to na przemian i to teraz pod koniec lipca, może wybierać w poniedziałek, wtorek, środę, nie tylko w weekend, co oglądać. Normalnie, kłopot bogactwa.

Wracamy jednak na nasze krajowe podwórko. Tu w niedzielę zakończyły się rozgrywki PKO Bank Polski Ekstraklasy. Zakończyły się 19 lipca 2020 roku, czy dokładnie… rok po rozpoczęciu, ale taki to dziwny czas, świat opanowany przez wirusa. Jako, że finału Mistrzostw Europy EURO 2020 zostały przełożone o rok, czyli na czerwiec i lipiec 2021 roku, to 15 maja przyszłego roku musi się zakończyć granie w Ekstraklasie. W związku z tym, Ekstraklasa S.A. i PZPN doszły już do porozumienia, że nowy sezon w tej klasie rozgrywkowej będzie rozgrywany nie w formacie ESA 37, tylko w formule dwóch rund, łącznie z 30-ma kolejkami. Początek sezonu 23 sierpnia 2020 roku. Przed nami jeszcze dokończenie rozgrywek 1. I 2. Ligi. Ostatnie kolejki w ten weekend, ale co ciekawe już 1-2 sierpnia rozpoczną się rozgrywki 3. Ligi. Będzie to nie lada wyzwanie dla spadkowiczów z 2.Ligi, tak zagrać tydzień po tygodniu bez przerwy.

Będą jeszcze oczywiście zmiany w Regulaminie Rozgrywek Ekstraklasy związane z tym o czym pisałem powyżej. Regulaminy niższych klas, od 3. Ligi w dół już opracowane, uchwalone i opublikowane. Pamiętajmy, że 3.Liga miała od sezonu pójść „pod skrzydła” Polskiego Związku Piłki Nożnej, ale jeszcze w tym sezonie, z powodu pandemii i zakończenia rozgrywek praktycznie po jednej wiosennej kolejce będzie prowadzona rotacyjnie przez wojewódzkie związki piłki nożnej. Przypominając także, warto wspomnieć iż rozgrywki 4. Ligi i niższych klas w znakomitej większości na terenie Polski zostały zakończone z uwzględnieniem tabeli po rundzie jesiennej, bo wiosną żadnej kolejki nie udało się rozegrać. Pamiętajmy, że ten weekend bez grania przypadł na 13-15 marca. To miał być weekend startu tych rozgrywek, a w niektórych przypadkach miały one nawet rozpocząć się 21-22 marca.

Warto też pamiętać, że wojewódzkie związki piłki nożnej uchwalają regulaminy rozgrywek ligowych od 4. Ligi w dół i Pucharu Polski na szczeblu WZPN, którego zwycięzca w kolejnym sezonie gra na szczeblu centralnym, oczywiście rywalizując również na szczeblu WZPN o kolejny triumf w swoim WZPN.

Warto również wiedzieć, że taką bazą dla tworzonych regulaminów rozgrywek jest wspomniana już powyżej Uchwały nr IX/140 z dnia 3 i 7 lipca 2008 roku Zarządu Polskiego Związku Piłki Nożnej w sprawie organizacji rozgrywek w piłkę nożną i pora na omówienie najważniejszych zmian w niej.

Zacznę od tego, że dla mnie najważniejszym w nowelizacji jest umieszczenie przepisów, których dawniej nie było, bo nie było takiej potrzeby, czyli przepisów, które mówiąc kolokwialnie wskazują co się robi w przypadku nieoczekiwanych okoliczności, siły wyższej, nadzwyczajnego stanu, a co pokazało życie, że takim stanem jest epidemia. Doprecyzowano również przepisy o ustalaniu kolejności w ligowej tabeli. Pamiętamy sprawę Hutnika Kraków i Motoru Lublin, wiele innych wątpliwości np. czy to Sokół Ostróda czy Legia Warszawa ma awansować z grupy I 3. Ligi i kilka innych w niższych klasach rozgrywkowych. I tak Uchwałą nr V/59 z dnia 25 czerwca 2020 roku Zarządu Polskiego Związku Piłki Nożnej zmieniono m.in. § 16 ust. 3  Uchwały nr IX/140 z dnia 3 i 7 lipca 2008 roku Zarządu Polskiego Związku Piłki Nożnej w sprawie organizacji rozgrywek w piłkę nożną.

Otrzymuje nowe następujące brzmienie:

W rozgrywkach kolejność zespołów w tabeli ustala się według liczby zdobytych punktów. W przypadku uzyskania równej liczby punktów przez dwie lub więcej drużyn, o zajętym miejscu decydują:

1) Przy dwóch zespołach:

 1. liczba zdobytych punktów w spotkaniach między tymi drużynami,
 2. przy równej liczbie punktów korzystniejsza różnica między zdobytymi i utraconymi bramkami w spotkaniach tych drużyn,
 3. przy dalszej równości, zgodnie z zasadą, że bramki strzelone na wyjeździe liczone są podwójnie, korzystniejsza różnica między zdobytymi i utraconymi bramkami w spotkaniach tych drużyn,
 4. przy dalszej równości, korzystniejsza różnica bramek w spotkaniach w danym sezonie,
 5. przy dalszej równości, większa liczba bramek zdobytych w spotkaniach w danym sezonie,
 6. przy dalszej równości, większa liczba zwycięskich meczów w danym sezonie,
 7. przy dalszej równości, większa liczba zwycięskich meczów na wyjeździe w danym sezonie.

2) Przy więcej niż dwóch zespołach stosuje się kolejno zasady określone w pkt 1) wyłącznie między zainteresowanymi drużynami.

3) postanowienia ust. 3 pkt 1) lit. a-c mają zastosowanie wyłącznie w sytuacji rozegrania wszystkich zaplanowanych meczów pomiędzy zainteresowanymi drużynami.

Szczególnej uwagi wymaga pkt 3). Wcześniej takiego przepisu nie było i pojawiały się interpretacje, że skoro Hutnik wygrał w Krakowie z Motorem Lublin 1:0 to lepszy bilans meczów, co za tym idzie więcej punktów w meczach między tymi drużynami. No właśnie „w meczach”? Skoro rozegrano jeden mecz. Zdania były podzielone, że mecze to dwa mecze, a tu jeden i że decyduje różnica bramek w całej tabeli, inni argumentowali, że skoro „w meczach”, a jeden mecz się nie odbył, to jest rozegrany mecz, a teraz mamy normę, która wyjaśnia wątpliwości i obala interpretację, żeby jeden mecz rozegrany i zdobycz z niego traktować jak „w meczach”, bowiem reguluje, że postanowienia przepisu stosuje się wyłącznie w sytuacji rozegrania wszystkich zaplanowanych meczów pomiędzy zainteresowanymi drużynami.

Podsumowując to właśnie ten powyższy przepis § 16 ust. 3 powinien stanowić podstawę regulacji dotyczących ustalania kolejności w tabeli drużyn w poszczególnych regulaminach rozgrywek czy to szczebla centralnego, czy to prowadzonych przez wojewódzkie związki piłki nożnej czy to rozgrywek futsalu czy piłki nożnej plażowej.

Zamiast dotychczasowego przepisu § 16 ust. 4, dodano trzy kolejne przepisy o numeracji ust. ust. 4-6. Przepis ust. 4, wprost odpowiada na sytuację wywołaną wiosną tego roku przez epidemię i zgodnie z nim, w sytuacji braku możliwości zakończenia rozgrywek spowodowanej siłą wyższą, która nastąpi po rozegraniu 50% lub więcej zaplanowanych kolejek jako tabelę końcową przyjmuje się tabelę po ostatniej rozegranej kolejce, przy założeniu, iż wszystkie zalegle mecze tej i poprzednich kolejek, które nie odbyły się w terminach wcześniejszych, uznaje się za nierozegrane bez przyznawania punktów.

Rozwiązany został więc problem nierozegranych meczów, np. z powodu przerwy na reprezentację, czy złego stanu boiska, choć pierwszy powód dotyczy planowego przełożenia meczu, a drugi nierozegrania meczu i w konsekwencji konieczności jego przełożenia na inny termin. Takie nierozegrane mecze w pierwotnych terminach, których rozegrać się już nie dało będą uznane za nierozegrane bez przyznawania punktów.

Kolejny przepis, czyli ust. 5, dotyczy sytuacji spowodowanej siłą wyższą taką jak epidemia, ale przypadku nierozegrania większości meczów. Zgodnie z tym przepisem, w sytuacji braku możliwości zakończenia rozgrywek spowodowanej siłą wyższą, która nastąpi po rozegraniu mniej niż 50% zaplanowanych kolejek, wyniki dotychczas rozegranych meczów będą anulowane, a kolejność drużyn w tabeli końcowej nie zostanie ustalona.

Nie ma zatem już dylematu, kończyć rozgrywki i zaliczyć, czy anulować? Jest przepis mówiący kiedy należy zaliczyć a kiedy anulować.

I jeszcze jeden bardzo ważny przepis, czyli ust. 6, też odnoszący się do siły wyższej, jaką jest epidemia, bowiem zgodnie z tym przepisem, w przypadkach, o których mowa w ust. 4 i 5 klubom uczestniczącym w rozgrywkach nie przysługują jakiekolwiek roszczenia wobec PZPN lub Wojewódzkich Związków Piłki Nożnej z tytułu poniesionych wydatków związanych z udziałem we wcześniej zakończonych lub anulowanych rozgrywkach.

To nie jedyne przepisy jakie zostały znowelizowane w uchwale o organizacji rozgrywek. Są bardzo istotne zmiany dotyczące wystawiania zawodników w zespołach rezerw danego klubu i jest to temat na osobny artykuł. O tym już za tydzień.

Ekspert z zakresu prawa sportowego. Dziennikarz sportowy, redaktor naczelny portali prawosportowe.pl oraz nieolimpijskie.pl

Maciej Żyłka

Prawnik

Kontakt z nami

INFORMACJA O PRZETWARZANIU DANYCH OSOBOWYCH

Zgodnie z art. 13 ust. 1 i ust. 2 Ogólnego rozporządzenia Parlamentu i Rady Unii Europejskiej o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r. informujemy, iż:

 • Administratorem Danych Osobowych jest Tomasz Dauerman prowadzący działalność gospodarczą pod nazwą Kancelaria Radcy Prawnego Tomasz Dauerman, z siedzibą przy al. Śląskiej 1, 54-118 Wrocław, wpisany do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej, pod numerem NIP: 8861359830, REGON: 891091900, e-mail: info@dauerman.com.pl, tel.: +48 501 157 280;
 • podanie przez Ciebie danych osobowych w korespondencji e-mail, rozmowie telefonicznej lub formularzu kontaktowym jest dobrowolne, lecz niezbędne do celów udzielenia odpowiedzi na przedstawione zagadnienie;
 • przetwarzanie Twoich danych osobowych w celu udzielenia odpowiedzi na przedstawione zagadnienie odbywa się na podstawie art. 6 ust. 1 lit. f) Ogólnego Rozporządzenia Parlamentu i Rady Unii Europejskiej o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r. i zgodnie zasadami określonymi w niniejszym Rozporządzeniu;
 • posiadasz prawo dostępu do treści swoich danych, uzyskania ich kopii, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, prawo do przenoszenia danych;
 • Twoje dane osobowe będą przechowywane do momentu udzielenia odpowiedzi bądź załatwienia sprawy, w której zostały zebrane;
 • nie będziemy udostępniać innym podmiotom Twoich danych osobowych, uzyskanych w związku z wyżej wymienionymi celami;
 • masz prawo wniesienia skargi do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych, gdy uznasz, iż przetwarzanie danych osobowych dotyczących Ciebie narusza przepisy Ogólnego rozporządzenia Parlamentu i Rady Unii Europejskiej o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r.
 • Polityka prywatności

  1. Zakres obowiązywania
   1. Administratorem Danych Osobowych jest Kancelaria Radcy Prawnego Tomasz Dauerman, 54-118 Wrocław, Al. Śląska 1, NIP: 886-135-98-30, e-mail: info@dauerman.com.pl, tel. +48 71 784-77-83 (lub -84) (dalej: Administrator, ADO).
   2. Celem niniejszej Polityki Prywatności jest określenie działań podejmowanych przez Administratora w zakresie ochrony danych osobowych przetwarzanych, w tym zbieranych za pośrednictwem strony internetowej http://www.dauerman.com.pl
   3. Dane osobowe to wszelkie informacje, które mogą Cię identyfikować, na przykład Twoje imię i nazwisko, numer telefonu i adres poczty elektronicznej przekazywane przez Ciebie za pomocą formularzy kontaktowych i formularzy zgłoszeń. Kiedy w poniższym dokumencie odwołujemy się do terminu „przetwarzać” albo „przetwarzanie”, mamy na myśli wszelkie czynności i operacje wykonywane na Twoich danych osobowych (np. ich przechowywanie czy analizowanie na potrzeby świadczenia Ci usługi).
  2. Informacje dotyczące ADO
   Kontakt z ADO może się odbywać pocztą tradycyjną na adres siedziby, mailowo lub telefonicznie. Dane kontaktowe wskazane zostały w pkt. 1.1 niniejszej Polityki Prywatności.
  3. Cel, podstawa prawna i zasady przetwarzania danych osobowych
   1. Dane osobowe osób fizycznych korzystających z formularzy kontaktowych i formularzy zgłoszeń (dalej zwanymi: Użytkownikami) przetwarzane są w celu:
    1. zawarcia i wykonywania umów w ramach usług prowadzonych przez ADO (art. 6 ust. 1 lit. b) RODO);
    2. prowadzenia działań marketingu bezpośredniego w formie e-mailowego newslettera, na podstawie udzielonej zgody (art. 6 ust. 1 lit. a) RODO);
    3. udzielenia odpowiedzi na przedstawione zagadnienie, co stanowi nasz prawnie uzasadniony interes (art. 6 ust. 1 lit. f) RODO);
    4. ewentualnego ustalenia, dochodzenia lub obrony przed roszczeniami, co stanowi nasz prawnie uzasadniony interes (art. 6 ust. 1 lit. f) RODO).
   2. Dane osobowe przetwarzane są przez następujący okres:
    1. w celu zawarcia i wykonywania umowy – przez okres prowadzenia negocjacji oraz trwania umowy, a po jej ustaniu do upływu okresów przedawnienia wszelkich roszczeń z niej wynikających,
    2. w celu prowadzenie działań marketingu bezpośredniego w formie e-mailowego newslettera – do czasu cofnięcia zgody przez Użytkownika,
    3. w celu udzielenia odpowiedzi na przedstawione zagadnienie - do czasu załatwienia sprawy, w której zostały zebrane.
   3. Podanie danych osobowych w celu, o którym mowa w pkt. 3.1 lit. a) jest dobrowolne jednakże jest warunkiem zawarcia umowy. W przypadku niepodania danych możemy odmówić złożenia Tobie oferty i zawarcia umowy.
    Podanie danych osobowych w celu, o którym mowa w pkt. 3.1. lit. b), c) jest dobrowolne. Jeżeli nie podasz danych lub nie wyrazisz zgody nie będziemy mogli w przyszłości informować Cię bezpośrednio o naszej bieżącej ofercie lub udzielić odpowiedzi na przedstawione zagadnienia.
   4. Dane osobowe Użytkowników nie są przekazywane poza teren Polski, Unii Europejskiej i Europejskiego Obszaru Gospodarczego.
   5. Dane osobowe użytkowników nie są powierzane przez ADO do przetwarzania żadnym podmiotom. Dane osobowe mogą być także udostępnione: odpowiednim organom państwowym na ich żądanie na podstawie odpowiednich przepisów prawa.
  4. Prawa osoby, której dane dotyczą
   1. Każdy Użytkownik ma prawo dostępu do treści swoich danych i otrzymania ich kopii, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych osobowych na podstawie prawnie uzasadnionego interesu oraz prawo do przenoszenia danych.
   2. Jeżeli przetwarzanie odbywa się na podstawie zgody, Użytkownik ma prawo cofnąć zgodę na przetwarzanie danych osobowych. Cofnięcie zgody nie będzie wpływać na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej wycofaniem.
   3. Użytkownik ma prawo do wniesienia skargi do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych, gdy uzna, iż przetwarzanie danych osobowych narusza przepisy RODO lub inne przepisy prawa o ochronie danych osobowych.
   4. W przedmiocie realizacji swoich praw oraz cofnięcia zgody można skontaktować się z ADO przy użyciu danych wskazanych w pkt 1.1 niniejszej Polityki Prywatności.
  5. Cookies
   1. Ciasteczka (ang. cookies) to niewielkie pliki, zapisywane i przechowywane na twoim komputerze, tablecie lub smartphonie podczas gdy odwiedzasz różne strony w internecie. Ciasteczko zazwyczaj zawiera nazwę strony internetowej, z której pochodzi, „długość życia” ciasteczka (to znaczy czas jego istnienia), oraz przypadkowo wygenerowany unikalny numer służący do identyfikacji przeglądarki, z jakiej następuje połączenie ze stroną internetową.
   2. W związku z udostępnianiem zawartości strony internetowej dauerman.com.pl stosuje się  tzw. cookies, tj. informacje zapisywane przez serwery na urządzeniu końcowym użytkownika, które serwery mogą odczytać przy każdorazowym połączeniu się z tego urządzenia końcowego, może także używać innych technologii o funkcjach podobnych lub tożsamych z cookies. Opisane w niniejszym punkcie Polityki Prywatności, informacje dotyczące cookies mają zastosowanie również do innych podobnych technologii stosowanych w ramach naszych stron internetowych. Pliki cookies (tzw."ciasteczka") stanowią dane informatyczne, w szczególności pliki tekstowe, które przechowywane są w urządzeniu końcowym użytkownika strony internetowej dauerman.com.pl. Cookies zazwyczaj zawierają nazwę domeny strony internetowej, z którego pochodzą, czas przechowywania ich na urządzeniu końcowym oraz unikalny numer.
   3. Pliki cookies wykorzystywane są w celu:
    1. tworzenia statystyk, które pomagają zrozumieć, w jaki sposób użytkownicy strony korzystają ze stron internetowych, co umożliwia ulepszanie ich struktury i zawartości,
    2. utrzymania sesji użytkownika strony internetowej (po zalogowaniu), dzięki której użytkownik nie musi na każdej podstronie strony internetowej ponownie wpisywać loginu i hasła,
   4. W ramach strony internetowej dauerman.com.pl możemy stosować następujące rodzaje plików cookies:
    1. "niezbędne" pliki cookies, umożliwiające korzystanie z usług dostępnych w ramach strony internetowej, np. uwierzytelniające pliki cookies wykorzystywane do usług wymagających uwierzytelniania w ramach strony,
    2. pliki cookies służące do zapewnienia bezpieczeństwa, np. wykorzystywane do wykrywania nadużyć w zakresie uwierzytelniania w ramach strony,
    3. pliki cookies, umożliwiające zbieranie informacji o sposobie korzystania ze stron internetowych.
   5. W wielu przypadkach oprogramowanie służące do przeglądania stron internetowych (przeglądarka internetowa) domyślnie dopuszcza przechowywanie plików cookies w urządzeniu końcowym użytkownika. Użytkownicy strony dauerman.com.pl mogą dokonać w każdym czasie zmiany ustawień dotyczących plików cookies. Ustawienia te mogą zostać zmienione w szczególności w taki sposób, aby blokować automatyczną obsługę plików cookies w ustawieniach przeglądarki internetowej bądź informować o ich każdorazowym zamieszczeniu w urządzeniu użytkownika strony internetowej. Szczegółowe informacje o możliwości i sposobach obsługi plików cookies dostępne są w ustawieniach oprogramowania (przeglądarki internetowej). Niedokonanie zmiany ustawień w zakresie cookies oznacza, że będą one zamieszczone w urządzeniu końcowym użytkownika, a tym samym będziemy przechowywać informacje w urządzeniu końcowym użytkownika i uzyskiwać dostęp do tych informacji.
   6. Wyłączenie stosowania cookies może spowodować utrudnienia korzystanie z niektórych usług w ramach naszych strony internetowej, w szczególności wymagających logowania. Wyłączenie opcji przyjmowania cookies nie powoduje natomiast braku możliwości czytania lub oglądania treści zamieszczanych na stronie internetowej dauerman.com.pl z zastrzeżeniem tych, do których dostęp wymaga logowania. Poniżej informacja jak wyłączyć pliki cookie w przeglądarce:

    Jak wyłączyć pliki cookie w przeglądarce ?

    1. Przeglądarka Opera
    2. Przeglądarka Firefox
    3. Przeglądarka Chrome
    4. Przeglądarka Internet Explorer
    5. Przeglądarka Safari
  6. Postanowienia końcowe
   1. ADO dokłada wszelkich starań, aby zapewnić wszelkie środki fizyczne, techniczne i organizacyjne ochrony danych osobowych przed ich przypadkowym czy umyślnym zniszczeniem, przypadkową utratą, zmianą, nieuprawnionym ujawnieniem, wykorzystaniem czy dostępem, zgodnie ze wszystkimi obowiązującymi przepisami.
   2. ADO zastrzega sobie prawo do zmiany treści niniejszej Polityki Prywatności.