Zmiany w 1 lidze siatkarzy

autor: Maciej Żyłka

01.04.2019

Zmiany w 1 lidze siatkarzy

Dzisiaj 1 kwietnia, czyli Prima Aprilis, dzień żartów i informacji wymyślanych, stworzonych na potrzeby właśnie tego dnia. Tak było kiedyś, obecnie żyjemy w czasach pojawiających się nie tylko 1 kwietnia fake newsów, ale w sumie nie o tym miałem pisać, a o siatkówce i na pewno nie jest to fake news, ale pora na szczegóły.

Kilka dni temu doszło do spotkania szefów klubów 1 ligi siatkarzy oraz przedstawicieli Profesjonalnej Ligi Siatkówki S.A (dawniej PLPS S.A.) i Polskiego Związku Piłki Siatkowej, na którym zapadło kilka decyzji, które będą mieć wpływ na rozgrywki 1 ligi.

Zmiany wejdą w życie od sezonu 2019/2020, czyli tego najbliższego. Jak wiadomo 1 liga już od tego sezonu jest objęta patronatem Profesjonalnej Ligi Siatkówki S.A.. Efektem tego są między innymi transmisji z pierwszoligowych meczów na sportowych antenach Polsatu. Wiadomo było, że zmiany nadejdą i są kwestią czasu, a dobiegający końca sezon 2018/2019 będzie ostatnim w dotychczasowej formule.

O najważniejszych zmianach poinformował o tym rzecznik PLS Kamil Składowski na swoim profilu na Twitterze. Nowy będzie system rozgrywek, taki sam jak w Plus Lidze, to znaczy, że w fazie play-off o mistrzostwo rozgrywek zagra nie osiem – jak dotychczas – a sześć zespołów. Do tej pory w pierwszej rundzie zespoły rywalizowały systemem 1-8, 2-7, 3-6 i 4-5 na zasadzie ćwierćfinału. Od sezonu 2019/2020, w pierwszej rundzie play-off podobnie jak teraz w Plus Lidze zagrają 3-ci zespół z 6-tym i 4-ty z piątym. Na zwycięzców czekać będą dwie najlepsze drużyny sezonu zasadniczego. Na etapie półfinału, drużyna, która zajęła 1 miejsce w rundzie zasadniczej zagra ze zwycięzcą rywalizacji play-off między 4-tym i 5-tym zespołem sezonu zasadniczego, a 2-ga drużyna po rundzie zasadniczej zagra ze zwycięzcą rywalizacji zespołów 3-ciego i 6-tego.

Zmienia się również oficjalna piłka rozgrywek. W 1 lidze grać się będzie taką samą piłką jak w Plus Lidze, czyli zamiast modelu Molten V5M 5000 obowiązywać będzie MIKASA MVA 200. Pozwoli to zlikwidować problem, który często pojawia się w rozgrywkach drużyn z różnych lig, tak jak np. Puchar Polski.

Trwają również prace nad projektem rozgrywek Pucharu Polski 1 ligi.

Ekspert z zakresu prawa sportowego. Dziennikarz sportowy, redaktor naczelny portalu prawosportowe.pl oraz Modern Sports TV.

Maciej Żyłka

Prawnik

Kontakt z nami