Obowiązki finansowe klubów uczestniczących w rozgrywkach piłkarskich

13.03.2024, 06:00

Tytuł może zbyt ogólny, ale przyjrzyjmy się finansom klubów sportowych nie od strony przychodów i kosztów związanych z funkcjonowaniem klubu w ogólności, ale kosztom związanym bezpośrednio z udziałem w rozgrywkach. I mówimy tu zarówno o piłce profesjonalnej, gdzie te koszty są o wiele wyższe, jak i o piłce amatorskiej, gdzie są ona na poziomie niższym niż w klubach profesjonalnych.

I pisząc „koszty uczestnictwa w rozgrywkach” nie mam na myśli kosztów organizacji imprezy masowej, bo to jest niejako pośredni koszt z tej kategorii, a nie bezpośrednio z tego wynikający. Spełniając warunki licencyjne w najwyższych klasach rozgrywkowych, organizujemy zawody w formie imprez masowych. Myślę to uporządkowaniu finansów klubu od tej strony czysto rozgrywkowej, sportowej, piłkarskiej.

Zgodnie z § 27 pkt. 1 Uchwały nr IX/140 z dnia 3 i 7 lipca 2008 roku  Zarządu Polskiego Związku Piłki Nożnej w sprawie organizacji rozgrywek w piłkę nożną (dalej: Uchwała), wszystkie umowy między członkami PZPN, w szczególności dotyczące zmiany przynależności klubowej zawodników wszystkich kategorii wiekowych, muszą być zawierane w postaci pisemnego dokumentu podpisanego przez statutowych przedstawicieli obu stron, ujawnionych we właściwych rejestrach sądowych.  Umowy, o których mowa w ust. 1 nie mogą być sprzeczne z przepisami państwowymi   i związkowymi, obowiązującymi członków PZPN (§ 27 pkt. 2 Uchwały). 

W § 28 znajdujemy podstawowe zasady finansowe, na których opierają się rozgrywki. Dotyczą one zarówno rozgrywek mistrzowskich jak i pucharowych:

Rozgrywki ligowe i pucharowe prowadzone są według następujących zasad finansowych: 

  1. W rozgrywkach dwurundowych (mecz i rewanż) gospodarz pokrywa pełne koszty organizacji spotkania, a drużyna przeciwnika – koszty uczestnictwa w meczu.
  2. W przypadku rozgrywania jednego meczu, kluby rozliczają całość kosztów i dochodów, uczestnicząc solidarnie w zyskach lub stratach, z uwzględnieniem następujących zasad naliczania kosztów: 

1) w koszty organizacji spotkania nie mogą wchodzić wydatki związane z korzystaniem   z obiektu sportowego, jeżeli mecz odbywa się na boisku jednej z tych drużyn, 

2) wydatki związane z uczestnictwem w spotkaniu przysługują jedynie klubom, które mają  siedzibę poza miejscem zawodów; koszty uczestnictwa mogą obejmować tylko wydatki za  przejazdy oraz zakwaterowanie i wyżywienie w danej miejscowości, według  obowiązujących przepisów. 

  1. Wszelkie odstępstwa od postanowień, określonych w ust. 1 i 2 są dopuszczalne za zgodą organu prowadzącego rozgrywki na podstawie pisemnego porozumienia zawartego między zainteresowanymi klubami.”

Problemy mogą pojawić się w przypadku gdy wyznaczone lub uzgodnione spotkanie nie odbędzie się, względnie mecz zostanie przerwany przed upływem czasu gry. Tutaj naprzeciw wychodzi § 29 Uchwały. Zgodnie z nim w przypadku gdy wyznaczone lub uzgodnione spotkanie nie odbędzie się, względnie mecz zostanie przerwany przed upływem czasu gry, zobowiązanie finansowe klubów ustala się  w następujący sposób: 

  1. Zainteresowane kluby nie mogą wzajemnie rościć pretensji finansowych, jeśli przyczyna była od nich niezależna (katastrofy, klęski żywiołowe, itp.). Decyzja odnośnie zakwalifikowania przyczyny należy do organów prowadzących rozgrywki.
  2. Gospodarz spotkania ma prawo żądania zwrotu poniesionych kosztów organizacji spotkania, jeśli winę ponosi drużyna przeciwnika.
  3. Drużynie przyjezdnej przysługuje zwrot poniesionych kosztów, jeśli winę ponosi gospodarz spotkania.

W sprawach dotyczących kosztów poniesionych w zakresie nierozegranych zawodów, o których mowa w § 29 rozstrzygają organy prowadzące rozgrywki (§ 30 Uchwały).  Jeszcze warto zapoznać się z przepisem § 7 pkt 3 Uchwały. Zgodnie z nim, koszty organizacji dokończenia (rozegrania) meczu, w tym koszty zakwaterowania sędziów, obserwatora i delegata PZPN oraz ewentualnego noclegu dla drużyny gości ponosi gospodarz spotkania. I oby takich sytuacji było jak najmniej! A jeśli już to kwestie te regulują przepisy Regulaminów Rozgrywek, a w zakresie przez nie nieuregulowanym Uchwały nr IX/140 z dnia 3 i 7 lipca 2008 roku  Zarządu Polskiego Związku Piłki Nożnej w sprawie organizacji rozgrywek w piłkę nożną.

13.09.2024, 06:00

Zmiany w ekwiwalencie za wyszkolenie piłkarzy i piłkarek

Weiterlesen
10.09.2024, 06:00

Program Klub Pro – najnowsza propozycja MSiT

Weiterlesen

Haben Sie Fragen??

Rufen Sie mich an +48 71 794 77 83

Die Website verwendet Cookies, die für eine komfortable Nutzung der Website erforderlich sind. Sie können die Cookie-Einstellungen in Ihrem Browser jederzeit ändern. ×