Zawody piłkarskie nierozegrane lub przerwane przed upływem regulaminowego czasu gry

09.02.2024, 06:00

Co zrobić w przypadku gdy mecz piłkarski nie dojdzie do skutku (zostanie nierozegrany) lub mecz będzie przerwany przed upływem regulaminowego czasu gry? Odpowiedzi na to pytanie trzeba szukać w poszczególnych regulaminach rozgrywek, w których uczestniczy zainteresowana drużyna. Zainteresowanymi danym meczem (zawodami) są drużyny, które w tym meczu grają, mają zagrać, zagrały lub mecz nie doszedł do skutku.

Regulacje w poszczególnych regulaminach rozgrywek czy to szczebla centralnego (Ekstraklasa, 1 Liga, 2 Liga, 3 Liga), czy to organizowanych przez wojewódzkie związki piłki nożnej mogą się nieznacznie, niektórymi postanowieniami różnić, ale na pewno te wszystkie regulaminy w znacznej części oparte są o Uchwałę nr IX/140 z dnia 3 i 7 lipca 2008 roku Zarządu PZPN w sprawie organizacji rozgrywek w piłkę nożną (dalej: Uchwała).

Ona była wielokrotnie nowelizowana, ale ze znalezieniem jej jednolitego tekstu – czy to na stronie Polskiego Związku Piłki Nożnej, czy na stronach poszczególnych 16-stu związków – nie ma najmniejszego problemu. Będąc kierownikiem drużyny, osobą zarządzającą klubem czy to trenerem drużyny trzeba znać postanowienia regulaminu „swoich” rozgrywek, a i Uchwały w sprawie organizacji rozgrywek w piłkę nożną – nie zaszkodzi.

W Uchwale nr IX/140 z dnia 3 i 7 lipca 2008 roku Zarządu PZPN w sprawie organizacji rozgrywek w piłkę nożną kluczowe znaczenie mają postanowienia § 7, w którym znajdują się regulacje dot. „zawodów piłkarskich nierozegrane lub przerwane przed upływem regulaminowego czasu gry” oraz dotyczące „weryfikacji wyniku meczu piłkarskiego jako walkower”. O tym pierwszym zagadnieniu - teraz, a weryfikacji wyniku meczu jako walkower będzie w jednym z kolejnych artykułów na blogu prawosportowe.pl.

W § 7 Uchwały mamy śródtytuł I („I. Zawody nierozegrane lub zawody przerwane przed upływem regulaminowego czasu gry:”). Sięgamy zatem do ust. 1 rzeczonej w poprzednim zdaniu jednostki redakcyjnej jaką jest § 7 Uchwały. Zgodnie z nim jeżeli spotkanie nie odbędzie się lub zostanie przerwane przez sędziego przed upływem regulaminowego czasu gry i niedokończone z jakichkolwiek przyczyn niezależnych od organizatora zawodów, obu klubów, ich piłkarzy oraz kibiców - wówczas spotkanie to należy:

- dokończyć (gdy zostało już rozpoczęte) lub

- rozegrać od początku (gdy nie zostało rozpoczęte) w najbliższym możliwym terminie.

Znajdujemy tam również zastrzeżenie odnoszące się do obu przypadków czyli zarówno niedokończonego meczu, jak i nie rozpoczęte w ogóle z tych przyczyn, jakie w pierwszym zdaniu przepisu zostały określone jako „jakiekolwiek przyczyny niezależne od organizatora zawodów, obu klubów, ich piłkarzy oraz kibiców”. Zastrzeżenie to odnosi się do przypadku, gdy przyczyną nie rozegrania lub przerwania spotkania są niekorzystne zjawiska atmosferyczne lub inne okoliczności siły wyższej (awaria światła, zalanie boiska, opady śniegu, itp.). I wówczas jeżeli mamy takie warunki – to zgodnie z przepisem – „należy, gdy pozwalają na to warunki, spotkanie dokończyć (rozegrać) w dniu następnym przy świetle dziennym”.

Zgodnie z § 7 pkt 2 Uchwały, do podjęcia decyzji w sprawie dokończenia (rozegrania) meczu upoważniony jest, co do zasady, organ prowadzący dane rozgrywki. W drodze wyjątku, o ile przepisy szczególne nie stanowią inaczej, decyzję w sprawie dokończenia (rozegrania) meczu podejmuje Delegat/Obserwator PZPN na dane spotkanie, ale jedynie w przypadku, gdy przyczyną nierozegrania lub przerwania spotkania są niekorzystne zjawiska atmosferyczne lub inne okoliczności siły wyższej, jak określono w ust. 1 powyżej, a istnieją warunki dla dokończenia (rozegrania) spotkania w dniu następnym przy świetle dziennym.”

Koszty tej „operacji” dokończenia meczu z pkt 2 ponosi gospodarz. Zgodnie z pkt. 3: „Koszty organizacji dokończenia (rozegrania) meczu, w tym koszty zakwaterowania sędziów, obserwatora i delegata PZPN oraz ewentualnego noclegu dla drużyny gości ponosi gospodarz spotkania”.

W przypadku zawodów nierozegranych lub niedokończonych z jakichkolwiek przyczyn niezależnych od organizatora, obu klubów, ich piłkarzy oraz kibiców obowiązują zasady określone w § 7 pkt 4 Uchwały. Zgodnie z tym przepisem: „W przypadku podjęcia przez organ prowadzący rozgrywki decyzji o rozegraniu w nowym terminie zawodów, które nie mogły zostać rozegrane w pierwotnie wyznaczonym terminie z przyczyn określonych w ust. 1 powyżej, dla zawodów rozgrywanych w nowym terminie stosuje się wszystkie zasady określone przepisami PZPN”.

I na koniec o przepisie, którego błędna interpretacja może przynieść klubom szkody w postaci weryfikacji zawodów jako walkower na niekorzyść. To przepis § 7 pkt 5 Uchwały :

W przypadku podjęcia przez organ prowadzący rozgrywki decyzji o dokończeniu zawodów przerwanych przed upływem regulaminowego czasu gry - zawody dokańczane w nowym terminie są rozgrywane przy zachowaniu następujących zasad:

a) gra zostaje wznowiona od minuty, w której nastąpiło przerwanie zawodów, z zaliczeniem wyniku uzyskanego do momentu przerwania zawodów,

b) zespoły przystępują do dokańczania zawodów w składach liczbowych z uwzględnieniem wykluczeń dokonanych w zawodach przerwanych,

c) w zawodach dokańczanych mogą uczestniczyć wszyscy zawodnicy uprawnieni do gry w danym klubie w terminie dokańczania zawodów, poza zawodnikami:

- którzy opuścili boisko w trakcie przerwanych zawodów w związku z otrzymaniem czerwonej kartki lub w wyniku wymiany,

- którzy nie byli w trakcie zawodów przerwanych zawodnikiem klubu, w którego barwach występują w chwili dokańczania zawodów,

- którzy odbywali w trakcie zawodów przerwanych karę dyskwalifikacji z powodu liczby kartek otrzymanych od początku rozgrywek lub z innych przyczyn.

d) zawodnik, który od początku rozgrywek do dnia dokańczania zawodów, otrzymał liczbę kartek powodujących obowiązek odbycia kary dyskwalifikacji lub na którego nałożono obowiązek odbycia kary dyskwalifikacji z innych przyczyn, nie może odbyć tej kary w dokończonych zawodach”.

Tu „sztywno” należy trzymać się przepisów związanych ze składem meczowym, bo drużyny muszą do dokończonego przystąpić w takich składach jak go rozpoczęły. Trzeba pilnować wykluczeń. Wykluczenie otrzymane przez zawodnika w tym „pierwotnym”, przerwanym meczu skutkuje tym, że zespół kończy zawody bez tego zawodnika, ale jednocześnie nie może on być zastąpiony innym zawodnikiem, ponieważ po wykluczeniu nie ma możliwości dokonania wymiany zawodnika. Tak samo zawodnik, który został wymieniony i zszedł z boiska, w dokończonym meczu zagrać nie może. Zawodnik, który w pierwotnym terminie nie był zawodnikiem tej drużyny też zagrać nie może. Zawodnik, który pauzował za kartki w pierwotnym terminie, w dokończonym meczu też nie może zagrać. I wreszcie zawodnik, który ma „przymusową pauzę”, której „dorobił” się już po zawodach rozgrywanych w pierwotnym terminie, nie może się „odpauzować” w dokańczanych zawodach. Wręcz przeciwnie, może, a nawet powinien w nich zagrać, bo jego brak skutkuje brakiem możliwości wstawienia w jego miejsce innego zawodnika.

09.10.2024, 05:00

To warto wiedzieć o kartkach cz 2

Lee mas
04.10.2024, 06:00

To warto wiedzieć o kartkach

Lee mas

¿Tiene alguna pregunta??

Llame al +48 71 794 77 83

El sitio web utiliza cookies que son necesarias para un uso cómodo del sitio web. Puede modificar la configuración de cookies en su navegador en cualquier momento. ×