Piłkarskie ME - piłkarze grają, a my sięgamy do regulaminu rozgrywek

18.06.2024, 06:00

Za nami już 10 meczów grupowych finałów piłkarskich Mistrzostw Europy EURO 2024 – najważniejszej piłkarskiej imprezy w tym roku. Na koniec pierwszej kolejki zmagań grupowych, dzisiaj w grupie F: Turcja zagra o 18:00 z Gruzją, a Portugalia o 21:00 z Czechami. Nasza reprezentacja przygotowuje się do meczu z Austrią w Berlinie (Piątek 21 czerwca, godz. 18:00). Są kontuzje, jak to w sporcie, ale liczymy na powroty naszych piłkarzy, zwłaszcza Roberta Lewandowskiego. Cały turniej rozgrywany jest w oparciu o regulamin pn. „Regulations of the UEFA European Football Championship” (dalej: Regulations). Zapoznamy Was z tymi postanowieniami Regulations, które mogą być najbardziej przydatne przy oglądaniu meczów UEFA EURO 2024.

Warto pamiętać, że Regulations of the UEFA European Football Championship zostały opracowane i uchwalone nie tylko na sam turniej finałowy w Niemczech i nie tylko na nim obowiązują, ale obowiązywały rzecz jasna w eliminacjach i w barażach, których dobrodziejstwo wykorzystali Biało-Czerwoni, eliminując Estonię i Walię. Wówczas emocjonowaliśmy się karnymi w meczu z Walią, wygranym ostatecznie przez Polskę po serii „jedenastek”. A jakie są zasady awansu do fazy pucharowej turnieju w Niemczech?

Spośród 24 uczestników, 16 drużyn awansuje do 1/8 finału. Będą to zwycięzcy oraz zespoły, które zajmą drugie miejsca w we wszystkich grupach, czyli grupach A-F. Ponadto z grup „wyjdą” cztery drużyny, które zajmą 3. miejsca. Tu decydować będzie mała tabela. Cztery najlepsze drużyny spośród sześciu zostaną wyłonione na podstawie: zdobytych punktów, różnicy bramek, liczby strzelonych goli, a w razie potrzeby jeszcze innych kryteriów, o których poniżej, przy okazji prezentacji zasad ustalania kolejności w grupie.

Na pewno w tej „wirtualnej tabeli” zespołów z trzecich miejsc nie będą brane pod uwagę mecze bezpośrednie, bo te drużyny nie grały ze sobą z racji rywalizacji w różnych grupach: A, B, C, D, E i F.

Ustalenie kolejności w grupie reguluje art. 20 Regulations - Article 20 Equality of points – final tournament group stage. Zgodnie z par. 20.01 - Jeżeli dwie lub więcej drużyn w tej samej grupie ma taką samą liczbę punktów po zakończeniu fazy grupowej turnieju finałowego, w celu ustalenia ich rankingów stosowane są następujące kryteria, w podanej kolejności:

a) większa liczba punktów zdobytych w meczach rozgrywanych pomiędzy danymi drużynami;

b) większa różnica bramek wynikająca z meczów rozegranych pomiędzy danymi drużynami;

c) większa liczba bramek zdobytych w meczach rozgrywanych pomiędzy danymi drużynami;

Zatem najpierw o kolejności w grupie przy równej liczbie punktów decyduje bilans meczu bezpośredniego między dwiema drużynami lub bilans meczów bezpośrednich, jeśli zainteresowanych jest więcej drużyn niż dwie.

Zgodnie z par. 20.01 d), jeżeli po zastosowaniu kryteriów od a) do c) drużyny nadal zajmują równą pozycję w tabeli, kryteria a) do c) stosuje się ponownie wyłącznie do meczów pomiędzy pozostałymi drużynami w celu ustalenia ich ostatecznych miejsc w tabeli.

Jeżeli ta procedura nie doprowadzi do podjęcia decyzji, wówczas stosuje się kryteria e) do h), a są to:

e) większa różnica bramek we wszystkich meczach grupowych;

f) większa liczba bramek zdobytych we wszystkich meczach grupowych;

g) niższa suma punktów dyscyplinarnych na podstawie żółtych i czerwonych kartek otrzymanych przez zawodników i osoby towarzyszące we wszystkich meczach grupowych (czerwona kartka = 3 punkty, żółta kartka = 1 punkt, wykluczenie za dwie żółte kartki w jednym meczu = 3 punkty);

h) pozycja w ogólnych rankingach Kwalifikacji Europejskich (patrz artykuł 23) lub jeśli w porównaniu biorą udział Niemcy, zespół gospodarzy - losowanie.

Bardzo ciekawe postanowienie znajduje się w par. 20.02. Zgodnie z nim, jeżeli dwie drużyny, które mają taką samą liczbę punktów oraz tę samą liczbę zdobytych i straconych bramek, rozegrają przeciwko sobie swój ostatni mecz grupowy i na koniec meczu nadal mają taką samą liczbę punktów, o ich ostatecznej kolejności decydują rzuty karne ( patrz par. 22.03 i par. 22.04), pod warunkiem, że żadna inna drużyna w grupie nie będzie miała takiej samej liczby punktów po zakończeniu wszystkich meczów grupowych. Jeżeli więcej niż dwie drużyny mają tę samą liczbę punktów, zastosowanie mają kryteria wymienione w Paragrafie 20.01.

Skoro mowa o rzutach karnych, to przepis dotyczący konkursu rzutów zapewne znajdzie swoje zastosowanie nieraz w fazie pucharowej EURO 2024. Mamy tu bowiem 1/8 finału, ćwierćfinały, półfinały oraz finał. W fazie pucharowej mamy oczywiście dogrywkę 2x15 minut. Kto pamięta jeszcze turnieje z początku tego wieku? Tam były zasady „złotej bramki” lub „srebrnej bramki”, ale one się nie przyjęły. Zatem na tym turnieju, w jego pucharowej fazie, dogrywka nie skończy się na pewno przed czasem, a jeśli nie przyniesie skutku, zostaną zarządzone przez sędziego rzuty karne. Mowa tym w Article 22 Extra time and kicks from the penalty mark. W świetle par. 22.01, jeżeli w meczach barażowych i turniejach finałowych nie zostanie wyłoniony zwycięzca, rozgrywane są dwie 15-minutowe części dogrywki. Jeśli po dogrywce obie drużyny nadal będą miały taki sam wynik, zwycięzca zostanie wyłoniony na podstawie rzutów z punktu karnego. Jeśli wymagana jest dogrywka, pomiędzy końcem regulaminowego czasu gry a początkiem dogrywki następuje pięciominutowa przerwa. Z reguły zawodnicy pozostają na boisku podczas tej pięciominutowej przerwy, według uznania sędziego (par. 22.02 Regulations).

Zgodnie z par. 22.03, rzuty z punktu karnego wykonywane są zgodnie z procedurą określoną w Przepisach gry IFAB. Aby zapewnić ścisłe przestrzeganie procedury, sędziemu pomaga jego zespół, który również zapisuje liczbę zawodników w każdej drużynie, którzy wykonali rzuty z punktu karnego (par. 22.04 Regulations).

Warto podkreślić, że zgodnie z art. 53 - Article 53 UEFA Disciplinary Regulations - do wszelkich przewinień dyscyplinarnych popełnionych przez krajowe związki piłkarskie, działaczy, członków lub inne osoby pełniące funkcję na meczu mają zastosowanie postanowienia Regulaminu Dyscyplinarnego UEFA, chyba że niniejszy regulamin stanowi inaczej.

Żółte i czerwone kartki – regulacje dotyczące napomnień i wykluczeń – zostały zebrane w Article 54 Yellow and red cards.

Zgodnie z par. 54.01 Regulations, co do zasady zawodnik lub osoba towarzysząca drużyny wyrzucona z pola gry i/lub jego bezpośredniego otoczenia (czerwona kartka – przyp. PS), w tym strefy technicznej, zostaje automatycznie zawieszona na kolejny mecz w rozgrywkach. W przypadku poważnych wykroczeń UEFA Control, Ethics and Disciplinary Body (Komisja Kontroli, Etyki i Dyscypliny UEFA) ma prawo zaostrzyć tę karę, w tym rozszerzyć ją na inne rozgrywki.

Kwestię napomnień (żółtych kartek) reguluje par. 54.02. Zgodnie z nim, w przypadku powtarzających się napomnień w turnieju finałowym, zawodnicy i osoby funkcyjne drużyn są zawieszani po dwóch napomnieniach i nie mogą brać udziału w kolejnym meczu, czyli pauza następuje po dwóch żółtych kartkach. Pauza następuje także po czwartym napomnieniu. Może dojść do takiej sytuacji, gdy zawodnik zostanie wykluczony (czerwona kartka) za drugą żółtą kartkę, a nie ukarany samoistną czerwoną kartką. Wówczas te napomnienia mu się kumulują i może otrzymać cztery w fazie grupowej.

Na mocy par. 54.05 oczekujące zawieszenia za żółtą kartkę w fazie grupowej lub barażach wygasły po zakończeniu zawodów kwalifikacyjnych i nie przeszły do turnieju finałowego. Zawodnicy zaczęli więc UEFA EURO 2024 z „czystą kartą”. Taka sama konstrukcja ma zastosowanie w turnieju finałowym, ale obowiązuje dopiero po rozegraniu ćwierćfinałów. Chodzi o to, by żółta kartka w półfinale nie wyeliminowała zawodnika z gry w finale. Zgodnie z par. 54.06, napomnienia z meczów turnieju finałowego, które nie zakończyły się zawieszeniem, wygasają po zakończeniu ćwierćfinału. Nie przechodzą do półfinału. I ostatnie z tych postanowień „kartkowych” – par. 54.07, a zgodnie z nim napomnienia i oczekujące zawieszenia za żółtą kartkę w turnieju finałowym wygasają wraz z zakończeniem turnieju. Nie rozciągają się zatem na kolejne rozgrywki, czy to Ligę Narodów, czy też eliminacje (europejskie) do Mistrzostw Świata 2026.

11.07.2024, 06:00

Regulamin Rozgrywek o Mistrzostwo 1. Ligi, 2. Ligi i 3. Ligi na sezon 2024/2025

Czytaj
09.07.2024, 06:00

Dyscyplina na EURO 2024

Czytaj

Masz pytania?

Zadzwoń +48 71 794 77 83

Serwis używa plików cookie, które są niezbędne do komfortowego korzystania z portalu. Możesz w dowolnej chwili zmodyfikować ustawienia cookie w swojej przeglądarce. ×
 1. Zakres obowiązywania
  1. Administratorem Danych Osobowych jest Kancelaria Radcy Prawnego Tomasz Dauerman, 53-332 Wrocław, ul. Powstańców Śląskich 9, NIP: 886-135-98-30, e-mail: info@dauerman.com.pl, tel. +48 71 784-77-83 (lub -84) (dalej: Administrator, ADO).

  2. Celem niniejszej Polityki Prywatności jest określenie działań podejmowanych przez Administratora w zakresie ochrony danych osobowych przetwarzanych, w tym zbieranych za pośrednictwem strony internetowej http://www.dauerman.com.pl
  3. Dane osobowe to wszelkie informacje, które mogą Cię identyfikować, na przykład Twoje imię i nazwisko, numer telefonu i adres poczty elektronicznej przekazywane przez Ciebie za pomocą formularzy kontaktowych i formularzy zgłoszeń. Kiedy w poniższym dokumencie odwołujemy się do terminu „przetwarzać” albo „przetwarzanie”, mamy na myśli wszelkie czynności i operacje wykonywane na Twoich danych osobowych (np. ich przechowywanie czy analizowanie na potrzeby świadczenia Ci usługi).
 2. Informacje dotyczące ADO
  1. Kontakt z ADO może się odbywać pocztą tradycyjną na adres siedziby, mailowo lub telefonicznie. Dane kontaktowe wskazane zostały w pkt. 1.1 niniejszej Polityki Prywatności.
 3. Cel, podstawa prawna i zasady przetwarzania danych osobowych
  1. Dane osobowe osób fizycznych korzystających z formularzy kontaktowych i formularzy zgłoszeń (dalej zwanymi: Użytkownikami) przetwarzane są w celu:
   1. zawarcia i wykonywania umów w ramach usług prowadzonych przez ADO (art. 6 ust. 1 lit. b) RODO);
   2. prowadzenia działań marketingu bezpośredniego w formie e-mailowego newslettera, na podstawie udzielonej zgody (art. 6 ust. 1 lit. a) RODO);
   3. udzielenia odpowiedzi na przedstawione zagadnienie, co stanowi nasz prawnie uzasadniony interes (art. 6 ust. 1 lit. f) RODO);
   4. ewentualnego ustalenia, dochodzenia lub obrony przed roszczeniami, co stanowi nasz prawnie uzasadniony interes (art. 6 ust. 1 lit. f) RODO).
  2. Dane osobowe przetwarzane są przez następujący okres:
   1. w celu zawarcia i wykonywania umowy – przez okres prowadzenia negocjacji oraz trwania umowy, a po jej ustaniu do upływu okresów przedawnienia wszelkich roszczeń z niej wynikających,
   2. w celu prowadzenie działań marketingu bezpośredniego w formie e-mailowego newslettera – do czasu cofnięcia zgody przez Użytkownika,
   3. w celu udzielenia odpowiedzi na przedstawione zagadnienie - do czasu załatwienia sprawy, w której zostały zebrane.
  3. Podanie danych osobowych w celu, o którym mowa w pkt. 3.1 lit. a) jest dobrowolne jednakże jest warunkiem zawarcia umowy. W przypadku niepodania danych możemy odmówić złożenia Tobie oferty i zawarcia umowy.|
   Podanie danych osobowych w celu, o którym mowa w pkt. 3.1. lit. b), c) jest dobrowolne. Jeżeli nie podasz danych lub nie wyrazisz zgody nie będziemy mogli w przyszłości informować Cię bezpośrednio o naszej bieżącej ofercie lub udzielić odpowiedzi na przedstawione zagadnienia.
  4. Dane osobowe Użytkowników nie są przekazywane poza teren Polski, Unii Europejskiej i Europejskiego Obszaru Gospodarczego.
  5. Dane osobowe użytkowników nie są powierzane przez ADO do przetwarzania żadnym podmiotom. Dane osobowe mogą być także udostępnione: odpowiednim organom państwowym na ich żądanie na podstawie odpowiednich przepisów prawa.
 4. Prawa osoby, której dane dotyczą
  1. Każdy Użytkownik ma prawo dostępu do treści swoich danych i otrzymania ich kopii, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych osobowych na podstawie prawnie uzasadnionego interesu oraz prawo do przenoszenia danych.
  2. Jeżeli przetwarzanie odbywa się na podstawie zgody, Użytkownik ma prawo cofnąć zgodę na przetwarzanie danych osobowych. Cofnięcie zgody nie będzie wpływać na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej wycofaniem.
  3. Użytkownik ma prawo do wniesienia skargi do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych, gdy uzna, iż przetwarzanie danych osobowych narusza przepisy RODO lub inne przepisy prawa o ochronie danych osobowych.
  4. W przedmiocie realizacji swoich praw oraz cofnięcia zgody można skontaktować się z ADO przy użyciu danych wskazanych w pkt 1.1 niniejszej Polityki Prywatności.
 5. Cookies
  1. Ciasteczka (ang. cookies) to niewielkie pliki, zapisywane i przechowywane na twoim komputerze, tablecie lub smartphonie podczas gdy odwiedzasz różne strony w internecie. Ciasteczko zazwyczaj zawiera nazwę strony internetowej, z której pochodzi, „długość życia” ciasteczka (to znaczy czas jego istnienia), oraz przypadkowo wygenerowany unikalny numer służący do identyfikacji przeglądarki, z jakiej następuje połączenie ze stroną internetową.
  2. W związku z udostępnianiem zawartości strony internetowej dauerman.com.pl stosuje się  tzw. cookies, tj. informacje zapisywane przez serwery na urządzeniu końcowym użytkownika, które serwery mogą odczytać przy każdorazowym połączeniu się z tego urządzenia końcowego, może także używać innych technologii o funkcjach podobnych lub tożsamych z cookies. Opisane w niniejszym punkcie Polityki Prywatności, informacje dotyczące cookies mają zastosowanie również do innych podobnych technologii stosowanych w ramach naszych stron internetowych. Pliki cookies (tzw."ciasteczka") stanowią dane informatyczne, w szczególności pliki tekstowe, które przechowywane są w urządzeniu końcowym użytkownika strony internetowej dauerman.com.pl. Cookies zazwyczaj zawierają nazwę domeny strony internetowej, z którego pochodzą, czas przechowywania ich na urządzeniu końcowym oraz unikalny numer.
  3. Pliki cookies wykorzystywane są w celu:

   1. tworzenia statystyk, które pomagają zrozumieć, w jaki sposób użytkownicy strony korzystają ze stron internetowych, co umożliwia ulepszanie ich struktury i zawartości,

   2. utrzymania sesji użytkownika strony internetowej (po zalogowaniu), dzięki której użytkownik nie musi na każdej podstronie strony internetowej ponownie wpisywać loginu i hasła,

  4. W ramach strony internetowej dauerman.com.pl możemy stosować następujące rodzaje plików cookies:

   1. "niezbędne" pliki cookies, umożliwiające korzystanie z usług dostępnych w ramach strony internetowej, np. uwierzytelniające pliki cookies wykorzystywane do usług wymagających uwierzytelniania w ramach strony,

   2. pliki cookies służące do zapewnienia bezpieczeństwa, np. wykorzystywane do wykrywania nadużyć w zakresie uwierzytelniania w ramach strony,

   3. pliki cookies, umożliwiające zbieranie informacji o sposobie korzystania ze stron internetowych.

  5. W wielu przypadkach oprogramowanie służące do przeglądania stron internetowych (przeglądarka internetowa) domyślnie dopuszcza przechowywanie plików cookies w urządzeniu końcowym użytkownika. Użytkownicy strony dauerman.com.pl mogą dokonać w każdym czasie zmiany ustawień dotyczących plików cookies. Ustawienia te mogą zostać zmienione w szczególności w taki sposób, aby blokować automatyczną obsługę plików cookies w ustawieniach przeglądarki internetowej bądź informować o ich każdorazowym zamieszczeniu w urządzeniu użytkownika strony internetowej. Szczegółowe informacje o możliwości i sposobach obsługi plików cookies dostępne są w ustawieniach oprogramowania (przeglądarki internetowej). Niedokonanie zmiany ustawień w zakresie cookies oznacza, że będą one zamieszczone w urządzeniu końcowym użytkownika, a tym samym będziemy przechowywać informacje w urządzeniu końcowym użytkownika i uzyskiwać dostęp do tych informacji.

  6. Wyłączenie stosowania cookies może spowodować utrudnienia korzystanie z niektórych usług w ramach naszych strony internetowej, w szczególności wymagających logowania. Wyłączenie opcji przyjmowania cookies nie powoduje natomiast braku możliwości czytania lub oglądania treści zamieszczanych na stronie internetowej dauerman.com.pl z zastrzeżeniem tych, do których dostęp wymaga logowania. Poniżej informacja jak wyłączyć pliki cookie w przeglądarce:
   Jak wyłączyć pliki cookie w przeglądarce ?

 6. Postanowienia końcowe
  1. ADO dokłada wszelkich starań, aby zapewnić wszelkie środki fizyczne, techniczne i organizacyjne ochrony danych osobowych przed ich przypadkowym czy umyślnym zniszczeniem, przypadkową utratą, zmianą, nieuprawnionym ujawnieniem, wykorzystaniem czy dostępem, zgodnie ze wszystkimi obowiązującymi przepisami.
  2. ADO zastrzega sobie prawo do zmiany treści niniejszej Polityki Prywatności.

 1. Zakres obowiązywania
  1. Administratorem Danych Osobowych jest Kancelaria Radcy Prawnego Tomasz Dauerman, 53-332 Wrocław, ul. Powstańców Śląskich 9, NIP: 886-135-98-30, e-mail: info@dauerman.com.pl, tel. +48 71 784-77-83 (lub -84) (dalej: Administrator, ADO).

  2. Celem niniejszej Polityki Prywatności jest określenie działań podejmowanych przez Administratora w zakresie ochrony danych osobowych przetwarzanych, w tym zbieranych za pośrednictwem strony internetowej http://www.dauerman.com.pl
  3. Dane osobowe to wszelkie informacje, które mogą Cię identyfikować, na przykład Twoje imię i nazwisko, numer telefonu i adres poczty elektronicznej przekazywane przez Ciebie za pomocą formularzy kontaktowych i formularzy zgłoszeń. Kiedy w poniższym dokumencie odwołujemy się do terminu „przetwarzać” albo „przetwarzanie”, mamy na myśli wszelkie czynności i operacje wykonywane na Twoich danych osobowych (np. ich przechowywanie czy analizowanie na potrzeby świadczenia Ci usługi).
 2. Informacje dotyczące ADO
  1. Kontakt z ADO może się odbywać pocztą tradycyjną na adres siedziby, mailowo lub telefonicznie. Dane kontaktowe wskazane zostały w pkt. 1.1 niniejszej Polityki Prywatności.
 3. Cel, podstawa prawna i zasady przetwarzania danych osobowych
  1. Dane osobowe osób fizycznych korzystających z formularzy kontaktowych i formularzy zgłoszeń (dalej zwanymi: Użytkownikami) przetwarzane są w celu:
   1. zawarcia i wykonywania umów w ramach usług prowadzonych przez ADO (art. 6 ust. 1 lit. b) RODO);
   2. prowadzenia działań marketingu bezpośredniego w formie e-mailowego newslettera, na podstawie udzielonej zgody (art. 6 ust. 1 lit. a) RODO);
   3. udzielenia odpowiedzi na przedstawione zagadnienie, co stanowi nasz prawnie uzasadniony interes (art. 6 ust. 1 lit. f) RODO);
   4. ewentualnego ustalenia, dochodzenia lub obrony przed roszczeniami, co stanowi nasz prawnie uzasadniony interes (art. 6 ust. 1 lit. f) RODO).
  2. Dane osobowe przetwarzane są przez następujący okres:
   1. w celu zawarcia i wykonywania umowy – przez okres prowadzenia negocjacji oraz trwania umowy, a po jej ustaniu do upływu okresów przedawnienia wszelkich roszczeń z niej wynikających,
   2. w celu prowadzenie działań marketingu bezpośredniego w formie e-mailowego newslettera – do czasu cofnięcia zgody przez Użytkownika,
   3. w celu udzielenia odpowiedzi na przedstawione zagadnienie - do czasu załatwienia sprawy, w której zostały zebrane.
  3. Podanie danych osobowych w celu, o którym mowa w pkt. 3.1 lit. a) jest dobrowolne jednakże jest warunkiem zawarcia umowy. W przypadku niepodania danych możemy odmówić złożenia Tobie oferty i zawarcia umowy.|
   Podanie danych osobowych w celu, o którym mowa w pkt. 3.1. lit. b), c) jest dobrowolne. Jeżeli nie podasz danych lub nie wyrazisz zgody nie będziemy mogli w przyszłości informować Cię bezpośrednio o naszej bieżącej ofercie lub udzielić odpowiedzi na przedstawione zagadnienia.
  4. Dane osobowe Użytkowników nie są przekazywane poza teren Polski, Unii Europejskiej i Europejskiego Obszaru Gospodarczego.
  5. Dane osobowe użytkowników nie są powierzane przez ADO do przetwarzania żadnym podmiotom. Dane osobowe mogą być także udostępnione: odpowiednim organom państwowym na ich żądanie na podstawie odpowiednich przepisów prawa.
 4. Prawa osoby, której dane dotyczą
  1. Każdy Użytkownik ma prawo dostępu do treści swoich danych i otrzymania ich kopii, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych osobowych na podstawie prawnie uzasadnionego interesu oraz prawo do przenoszenia danych.
  2. Jeżeli przetwarzanie odbywa się na podstawie zgody, Użytkownik ma prawo cofnąć zgodę na przetwarzanie danych osobowych. Cofnięcie zgody nie będzie wpływać na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej wycofaniem.
  3. Użytkownik ma prawo do wniesienia skargi do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych, gdy uzna, iż przetwarzanie danych osobowych narusza przepisy RODO lub inne przepisy prawa o ochronie danych osobowych.
  4. W przedmiocie realizacji swoich praw oraz cofnięcia zgody można skontaktować się z ADO przy użyciu danych wskazanych w pkt 1.1 niniejszej Polityki Prywatności.
 5. Cookies
  1. Ciasteczka (ang. cookies) to niewielkie pliki, zapisywane i przechowywane na twoim komputerze, tablecie lub smartphonie podczas gdy odwiedzasz różne strony w internecie. Ciasteczko zazwyczaj zawiera nazwę strony internetowej, z której pochodzi, „długość życia” ciasteczka (to znaczy czas jego istnienia), oraz przypadkowo wygenerowany unikalny numer służący do identyfikacji przeglądarki, z jakiej następuje połączenie ze stroną internetową.
  2. W związku z udostępnianiem zawartości strony internetowej dauerman.com.pl stosuje się  tzw. cookies, tj. informacje zapisywane przez serwery na urządzeniu końcowym użytkownika, które serwery mogą odczytać przy każdorazowym połączeniu się z tego urządzenia końcowego, może także używać innych technologii o funkcjach podobnych lub tożsamych z cookies. Opisane w niniejszym punkcie Polityki Prywatności, informacje dotyczące cookies mają zastosowanie również do innych podobnych technologii stosowanych w ramach naszych stron internetowych. Pliki cookies (tzw."ciasteczka") stanowią dane informatyczne, w szczególności pliki tekstowe, które przechowywane są w urządzeniu końcowym użytkownika strony internetowej dauerman.com.pl. Cookies zazwyczaj zawierają nazwę domeny strony internetowej, z którego pochodzą, czas przechowywania ich na urządzeniu końcowym oraz unikalny numer.
  3. Pliki cookies wykorzystywane są w celu:

   1. tworzenia statystyk, które pomagają zrozumieć, w jaki sposób użytkownicy strony korzystają ze stron internetowych, co umożliwia ulepszanie ich struktury i zawartości,

   2. utrzymania sesji użytkownika strony internetowej (po zalogowaniu), dzięki której użytkownik nie musi na każdej podstronie strony internetowej ponownie wpisywać loginu i hasła,

  4. W ramach strony internetowej dauerman.com.pl możemy stosować następujące rodzaje plików cookies:

   1. "niezbędne" pliki cookies, umożliwiające korzystanie z usług dostępnych w ramach strony internetowej, np. uwierzytelniające pliki cookies wykorzystywane do usług wymagających uwierzytelniania w ramach strony,

   2. pliki cookies służące do zapewnienia bezpieczeństwa, np. wykorzystywane do wykrywania nadużyć w zakresie uwierzytelniania w ramach strony,

   3. pliki cookies, umożliwiające zbieranie informacji o sposobie korzystania ze stron internetowych.

  5. W wielu przypadkach oprogramowanie służące do przeglądania stron internetowych (przeglądarka internetowa) domyślnie dopuszcza przechowywanie plików cookies w urządzeniu końcowym użytkownika. Użytkownicy strony dauerman.com.pl mogą dokonać w każdym czasie zmiany ustawień dotyczących plików cookies. Ustawienia te mogą zostać zmienione w szczególności w taki sposób, aby blokować automatyczną obsługę plików cookies w ustawieniach przeglądarki internetowej bądź informować o ich każdorazowym zamieszczeniu w urządzeniu użytkownika strony internetowej. Szczegółowe informacje o możliwości i sposobach obsługi plików cookies dostępne są w ustawieniach oprogramowania (przeglądarki internetowej). Niedokonanie zmiany ustawień w zakresie cookies oznacza, że będą one zamieszczone w urządzeniu końcowym użytkownika, a tym samym będziemy przechowywać informacje w urządzeniu końcowym użytkownika i uzyskiwać dostęp do tych informacji.

  6. Wyłączenie stosowania cookies może spowodować utrudnienia korzystanie z niektórych usług w ramach naszych strony internetowej, w szczególności wymagających logowania. Wyłączenie opcji przyjmowania cookies nie powoduje natomiast braku możliwości czytania lub oglądania treści zamieszczanych na stronie internetowej dauerman.com.pl z zastrzeżeniem tych, do których dostęp wymaga logowania. Poniżej informacja jak wyłączyć pliki cookie w przeglądarce:
   Jak wyłączyć pliki cookie w przeglądarce ?

 6. Postanowienia końcowe
  1. ADO dokłada wszelkich starań, aby zapewnić wszelkie środki fizyczne, techniczne i organizacyjne ochrony danych osobowych przed ich przypadkowym czy umyślnym zniszczeniem, przypadkową utratą, zmianą, nieuprawnionym ujawnieniem, wykorzystaniem czy dostępem, zgodnie ze wszystkimi obowiązującymi przepisami.
  2. ADO zastrzega sobie prawo do zmiany treści niniejszej Polityki Prywatności.